Purpurowy płacz - czym jest i jak sobie z nim poradzić?

Płacz to naturalna reakcja organizmu, która towarzyszy nam od pierwszych sekund życia. To naturalny mechanizm, pełniący rolę komunikacyjną. Płacz warunkuje dynamikę ludzkich emocji i jest odpowiedzią na intensywne bodźce zewnętrze i wewnętrzne. Jako ludzie, z czasem uczymy się komunikować swoje potrzeby w sposób werbalny, np. poprzez mowę czy umiejętność pisania. Noworodek nie posiada jeszcze takich umiejętności, dlatego płacz stanowi dla niego naturalny sposób wyrażania uczuć. Proces adaptacji do nowej rzeczywistości, przez jaki musi przebrnąć maleństwo, nieodzownie łączy się koniecznością rozładowania emocji za pomocą płaczu. Jednym z określeń, za pomocą których definiuje się histeryczny szloch noworodka, jest tzw. purpurowy płacz.

Purpurowy płacz – czym jest?

Purpurowy płacz to termin, który jest akronimem od angielskiej terminologii “purple cyring”. Źródło nazwy jest dość zaskakujące, ponieważ nie odnosi się stricte do koloru twarzy dziecka podczas płaczu. Za każdą literką w słowie “purple” kryje się określona reakcja dziecka.

  • Peak of Crying (Szczyt płaczu),

  • Unexpected (Niespodziewany),

  • Resists Soothing (Odporność na Uspokojenie),

  • Pain-like-face (twarz wyrażająca cierpienie)

  • Long lasting (długotrwały)

  • Evening (Wieczorny)

Jak widać, wszystkie “objawy” purpurowego płaczu nie dotyczą kwestii fizycznych, a raczej potrzeb emocjonalnych i czynników adaptacyjnych. Wieczorny, historyczny płacz niemowlaka nie oznacza, że dziecku coś dolega. Badania naukowe jednoznacznie potwierdzają, że noworodki mogą intensywnie szlochać bez konkretnie sprecyzowanego powodu, a ich reakcja może być przy tym intensywna. Przeżywanie epizodów intensywnego płaczu jest bardzo często związane z procesem dojrzewania układu nerwowego maleństwa.

Purpurowy płacz niemowlaka – jak sobie z nim poradzić?

Radzenie sobie z purpurowym płaczem niemowlaka wymaga zrozumienia potencjalnych przyczyn tego zjawiska. Warto pamiętać, że w pierwszych tygodniach życia dziecko przechodzi tzw. proces adaptacji do nowej rzeczywistości. W przypadku, gdy niemowlę jest zdrowe, zaleca się skupienie na podstawowych potrzebach maleństwa. Należą do nich m.in. karmienie, zmiana pieluchy, zapewnienie odpowiedniego poziomu atencji czy dostarczanie komfortu termicznego. Wskazane jest również wykluczenie ewentualnych czynników drażniących, takich jak alergie pokarmowe czy dyskomfort fizyczny.

Histeryczny płacz niemowlaka – o czym może świadczyć?

Histeryczny płacz niemowlaka to intensywna i trudna do opanowania reakcja, która może wskazywać na różne czynniki. Jednym z możliwych źródeł takiego płaczu jest zespół kolki niemowlęcej, charakteryzujący się epizodami niepokoju, zwykle wieczorem, bez wyraźnej przyczyny. Ponadto histeryczny płacz może być także wynikiem zmęczenia, nadmiernego bodźcowania, czy zbyt długiego okresu czuwania. Purpurowy płacz zwykle pojawia się wieczorem. Dzieje się tak, ponieważ niemowlęta w pierwszych miesiącach życia są szczególnie podatne na zmęczenie. Nadmiar bodźców, które kumulują się przez cały dzień aż do wieczora może powodować, że stają się nadwrażliwe na otoczenie.

Czy purpurowy płacz to powód do niepokoju?

Purpurowy płacz niemowlaka jest powszechnie występującym zjawiskiem i w zdecydowanej większości przypadków nie powinien być dla rodziców powodem do niepokoju. Jeśli jednak intensywność płaczu jest na tyle wysoka, że towarzyszą mu inne, niepokojące objawy (tj. problemy z oddychaniem, czy nieprawidłowe ruchy ciała), należy skonsultować się z lekarzem specjalistą lub pediatrą. Potencjalnym objawem częstego, histerycznego płaczu dziecka może być także kolka. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do samopoczucia maleństwa, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Pediatra będzie w stanie zidentyfikować źródło histerycznego płaczu niemowlaka, a także wykluczyć ewentualne, poważniejsze problemy zdrowotne.