Jak sprawdzić rozwarcie w domu?

Szyjka macicy stanowi bardzo ważny element kobiecego układu rozrodczego, ponieważ łączy pochwę z macicą, jednocześnie nie dopuszczając do powstania groźnego zakażenia delikatnych wewnętrznych narządów płciowych. O tym, jak istotne jest utrzymanie jej w dobrym stanie, z pewnością wiedzą wszystkie ciężarne kobiety.

Jak sprawdzić rozwarcie szyjki macicy?

Szyjka macicy skraca się i rozwiera podczas pierwszej fazy porodu. U kobiet mających już dzieci, proces ten może trwać od dwóch do kilku godzin, z kolei przyszłe mamy, których szyjka macicy nie została do tej pory naruszona, powinny liczyć się z tym, że stopniowe rozwieranie potrwa nawet osiemnaście godzin. Ginekolodzy zapewniają jednak, że wszystko zależy od indywidualnych możliwości organizmu, dlatego u różnych kobiet rozpoczęcie rodzenia ma prawo wyglądać inaczej. Tempo rozwierania się szyjki macicy zależy między innymi od dynamiki czynności skurczowych oraz od tzw. konsystencji. Miękka będzie otwierać się znacznie szybciej i sprawniej. W świadomości przyszłych mam zapewne pojawia się pytanie, czy rozwarcie szyjki macicy jest w jakikolwiek sposób odczuwalne? Skąd wiedzieć, że poród właśnie się rozpoczął?

Jak wygląda rozwarcie szyjki macicy w ciąży?

Każda ciężarna kobieta powinna wiedzieć, jak wygląda rozwarcie w ciąży, dzięki czemu będzie w stanie odpowiednio wcześnie zgłosić się do specjalisty. Szyjka macicy skraca się pod wpływem skurczów. Warto mieć na uwadze, że z początku mogą być one nieregularne i występować co 7-11 minut oraz trwać około 30 sekund. Bywa jednak tak, szczególnie w przypadku którejś z kolei ciąży, że skurcze pojawiają się co 3-5 minut, jednak trwają znacznie dłużej. W czasie trwania skurczów kobieta powinna zaobserwować na swojej bieliźnie zwiększoną ilość śluzu, który może przyjąć delikatnie czerwoną barwę, na co może mieć wpływ pojawienie się delikatnej plamy.

Koniecznie należy przygotować się na nadejście bardziej bolesnych skurczów, co jest spowodowane skróceniem się szyjki macicy i jej rozwarciem na około 3-4 cm. Rozszerzenie na 1 palec jest zatem czymś naturalnym, co nie powinno budzić szczególnego niepokoju. Warto w tym momencie posłuchać swojego ciała i postarać się opanować emocje. Regularna wentylacja organizmu poprzez kontrolowany oddech zdecydowanie nam w tym pomoże.

Jak sprawdzić rozwarcie szyjki macicy w domu?

Kobiety spodziewające się dziecka, nie zawsze są w stanie zauważyć objawy rozpoczynającego lub dopiero zbliżającego się porodu. Konieczne są regularne wizyty u zaufanego ginekologa, który obejmie opieką drogi rodne oraz będzie w stanie profesjonalnie określić, w jakim stanie znajduje się organizm pacjentki oraz wyznaczyć dokładny czas planowanego rodzenia. Wiemy jednak, że wiele zniecierpliwionych kobiet pragnie też osobiście kontrolować swoje ciało. Zatem jak samemu sprawdzić rozwarcie szyjki macicy w domu?

Do przeprowadzenia samobadania nie są potrzebne specjalistyczne urządzenia czy obecność drugiej osoby. Wszystkie kobiety mają możliwość sprawdzenia rozwarcia szyjki macicy w domowym zaciszu. Jak tego dokonać? Jedyne czego potrzebujemy, to odrobina odwagi oraz zdezynfekowane dłonie. Najodpowiedniej jest położyć jedną nogę nieco wyżej, np. na krześle, a następnie delikatnie wsunąć palce do pochwy. Rozwarcie szyjki macicy na 1 palec, czyli szerokość około 1-2 cm, oznacza, że na przyjście na świat Twojego dziecka musisz jeszcze poczekać. Jeżeli bez problemu możesz włożyć 2 palce, to oznacza, że Twoja szyjka macicy rozszerzyła się na 2-4 cm. Jest to ogólnie przyjęta zasada, do której stosują się także ginekolodzy.

Zawsze miej na uwadze, że rozwarcie się szyjki macicy jest procesem, który ma przygotować zarówno Ciebie, jak i Twoje dziecko do porodu. Pamiętaj, aby kontrolować swoje ciało, ponieważ przyniesie Ci to ulgę i pozbawi wszelkich obaw. Na stronie naszego sklepu aniball-polska.pl. znajdziesz wiele przydatnych wskazówek i informacji na temat ciąży. Jeśli jednak coś Cię niepokoi lub czujesz się niepewnie, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś skonsultowała sprawę ze specjalistą.