Jak przystawić noworodka do karmienia?

Jak przystawić noworodka do karmienia?

Karmienie piersią to wyjątkowy okres, niezależnie od tego, czy robimy to po raz pierwszy, czy już wcześniej miałyśmy szansę tego doświadczyć. W szczególności przy pierwszym dziecku, gdy dopiero się uczymy, czynność może sprawdzić nam niewielkich trudności. Jedną z rzeczy, które mogą stanowić dla nas wyzwanie, jest odpowiednie przystawienie maleństwa do piersi. Dlatego w stworzonym przez nas wpisie objaśniliśmy, jak to robić, by zarówno nam, jak i naszemu potomkowi było komfortowo.

Jak przystawić noworodka do karmienia? Cenne wskazówki

Karmienie piersią to wyjątkowy, niezwykle emocjonalny okres, gdy zbliżamy się do naszego maluszka, tworząc z nim niesamowitą więź. Przez pierwsze tygodnie po narodzinach dziecko spędza przy piersi wiele czasu, dlatego wybór odpowiedniej pozycji jest bardzo ważny. 

Niewłaściwa metoda przystawiania noworodka do karmienia może wywołać wiele trudności nie tylko po stronie dziecka, ale również po naszej. Powinnyśmy zadbać o to, by czuć się komfortowo, dzięki czemu czynność będzie przyjemna oraz w pełni satysfakcjonująca, a nasze zadowolenie odczuje również nasz potomek.

Niezależnie od tego, na jaką pozycję się zdecydujemy, musi być ona dla nas wygodna. Warto, abyśmy znalazły miejsce z dobrym podparciem na plecy, w którym poczujemy się swobodnie, nie martwiąc się o żadne dodatkowe napięcia. Przystawiając dzidziusia do piersi, nie powinnyśmy się do niego nachylać, natomiast podnieść go do odpowiedniego poziomu. 

W większości pozycji maluch przytulony jest brzuszkiem do naszego brzucha, choć niektóre pozycje, które wskazane są, jeśli rodziłyśmy przez cesarskie cięcie, wymagają nieco innego ułożenia ciała, by nie doszło do podrażnienia rany. W takim przypadku możemy przytulić dziecko do boku, podtrzymując jego ciało, które zwrócone jest w naszym kierunku.

Jakie są etapy prawidłowego przystawiania noworodka do karmienia?

Zastanawiając się nad pytaniem - jak przystawić noworodka do karmienia piersią, musimy poznać podstawowe etapy czynności. Pierwszym krokiem do nakarmienia naszego dziecka w naturalny sposób, jest znalezienie właściwej, wygodnej pozycji do karmienia. Ważne, aby była ona komfortowa oraz pozwalała na dostarczenie maluchowi odpowiedniej ilości pokarmu. 

Drugim krokiem będzie pomoc potomkowi w uchwyceniu naszej piersi w takie sposób, żeby było mu łatwiej ją złapać i ssać. Powinnyśmy również próbować prowokować odruch szukania, w którym dzidziuś będzie otwierał buzię, starając się znaleźć pierś. Możemy kilka razy musnąć jego wargi brodawką, co sprowokuje go do szerokiego otwarcia ust. 

Gdy dziecko wykona taki ruch, należy nałożyć je na pierś, by mogło mocno chwycić brodawkę, wraz z otoczką, w wyniku czego karmienie będzie nie tylko efektywne, ale również bezbolesne. Pamiętajmy, by nie wciskać na siłę brodawki do ust potomka, sam powinien ją dobrze złapać. 

Jeśli maleństwo zacznie prawidłowo ssać, usłyszymy miarowe przełykanie, a w trakcie czynności dziecko powinno oddychać przez nos. W momencie, w którym słyszymy mlaskanie czy cmokanie, to prawdopodobnie pierś jest w ustach zbyt płytko, w związku z czym warto powtórzyć próbę właściwego uchwytu.

Jakie są zasady prawidłowego przystawiania noworodka do karmienia?

Istnieje kilka zasad, dzięki którym zadbamy o właściwe przystawienie dziecka do piersi. Przede wszystkim nasze plecy muszą być proste, a głowa oparta na stabilnym oparciu fotela, bądź na poduszce. Warto, abyśmy podparli swoje ramiona specjalną poduchą do karmienia, w wyniku czego nie będziemy odczuwać ciężaru potomka. 

Malucha powinnyśmy położyć w taki sposób, by jego brzuch przylegał do naszego ciała, natomiast buzia była skierowana w stronę piersi. Głowa, plecy oraz pośladki noworodka muszą znajdować się w linii prostej, dzięki czemu główka nie jest przygięta do klatki piersiowej oraz nie skręca w kierunku piersi. Dzięki temu dzidziuś poczuje się w naszym ramionach komfortowo oraz bezpiecznie, co zwiększy naszą satysfakcję z wykonywanej czynności.