Jak nauczyć niemowlę samodzielnego zasypiania w łóżeczku?

Jak nauczyć niemowlę samodzielnego zasypiania w łóżeczku?

Nauczenie niemowlęcia samodzielnego spania to ogromne wyzwanie dla rodziców – ich bliskość w trakcie snu daje mu bowiem duże poczucie bezpieczeństwa, z którego trudno zrezygnować. Jakiekolwiek zmiany w rutynie malca, zwłaszcza te zachodzące zbyt szybko, wiążą się dla niego z dużym stresem, dlatego nauka spania bez rodziców powinna przebiegać w sposób stopniowy i przemyślany. Ważny jest wybór odpowiedniego momentu oraz zadbanie o komfort malucha pod różnymi względami. Na pytanie o to, jak nauczyć niemowlę samodzielnego zasypiania w łóżeczku, odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak nauczyć niemowlę samodzielnego zasypiania i kiedy jest na to odpowiedni moment?

Wspólne spanie rodziców z dzieckiem często jest wygodne dla obu stron – dziecko ma zapewnione ciepło i bezpieczeństwo, rodzice natomiast mogą je szybko uspokoić, nakarmić czy przewinąć w razie przebudzenia, które w tak komfortowych okolicznościach nie trwa zbyt długo. W życiu każdych rodziców przychodzi jednak moment, w którym chcą odzyskać swoją intymność – wówczas konieczne jest zastanowienie się nad tym, jak nauczyć niemowlę samodzielnego zasypiania, aby cały proces wiązał się z jak najmniejszym stresem dla malucha.

Przede wszystkim na rozpoczęcie takiej nauki należy wybrać odpowiedni moment. Jednym z jego wyznaczników jest ustabilizowanie się trybu snu i czuwania, które ma miejsce w okolicach 3-4 miesiąca życia. Niektórzy rodzice decydują się na taki krok później, bo po ukończeniu przez dziecko 1. roku. Niezależnie od tego, w którym momencie rozpoczniemy naukę samodzielnego spania, musimy pamiętać o tym, aby był to czas, w którym dziecko nie choruje, nie ząbkuje, a w jego życiu nie następują inne znaczące zmiany, takie jak na przykład powrót rodziców do pracy czy rozpoczęcie uczęszczania do żłobka.

Jak nauczyć niemowlę samodzielnego zasypiania w łóżeczku? Zadbaj o rutynę i nie wprowadzaj drastycznych zmian

Jedną z najważniejszych zasad w kwestii tego, jak nauczyć niemowlę samodzielnego zasypiania w łóżeczku, jest to, aby nauka postępowała małymi krokami. Jeśli dziecko dotychczas spało z rodzicami, umieszczenie go w łóżeczku, a w dodatku w zupełnie innym pomieszczeniu, może je skutecznie zrazić do samodzielności w spaniu i będzie zbyt dużym stresem. W pierwszej kolejności warto ustawić łóżeczko obok łóżka rodziców i stopniowo je oddalać, gdy zauważymy, że dziecko jest już w miarę spokojne. Dobrym sposobem jest również pozostawanie przy dziecku, gdy zasypia, jednak bez nadmiernego tulenia i uspokajania. Dzięki temu maluch nabiera przekonania, że rodzic czuwa nad nim nawet wówczas, gdy nie ma z nim fizycznego kontaktu.

Drugą kwestią, która jest niezwykle ważna w nauce samodzielnego spania, jest to, aby każdego dnia dbać o zachowanie rutyny dziecka. Warto więc stosować stałe pory posiłków i snu, a także wprowadzić wieczorne rytuały, mające na celu jego wyciszenie. Mowa tu o kąpieli, ubieraniu piżamy, kołysance czy bajce oraz wieczornym karmieniu. Wprowadzenie dziecka w stan wyciszenia, ukojenia i zaspokojenia ułatwi mu zasypianie i zmniejszy stres związany z nauką samodzielnego spania.

Jak nauczyć niemowlę samodzielnego zasypiania? Wybierz odpowiednie łóżeczko i zadbaj o klimat dziecięcego pokoju

Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć niemowlę samodzielnego zasypiania, nie możesz zapomnieć o zapewnieniu mu odpowiednich warunków do nauki. Chodzi tu o szeroko pojęty komfort malca – na przykład związany z wygodą łóżeczka, a także jego bezpieczeństwem. Bardzo ważną kwestią jest również aranżacja dziecięcego pokoju – wnętrze powinno mu się miło kojarzyć i stanowić jego własną przestrzeń. 

Dlatego warto do niej wprowadzić ozdoby związane z upodobaniami malucha, miłe dla oka kolory i ograniczyć nadmiar bodźców. Warto przyzwyczajać dziecko do przebywania w jego pokoju również w ciągu dnia, aby wiązało go także z przyjemnymi czynnościami, takimi jak zabawa, eksploracja, spędzanie czasu z rodzicami czy karmienie. Nasze wskazówki w połączeniu z dużą dozą cierpliwości i konsekwencji z pewnością zapewnią Ci sukces w przyzwyczajaniu maluszka do samodzielnego spania.