Jak odbijać niemowlę po karmieniu?

Typową praktyką rodziców po zakończeniu karmienia – czy to piersią, czy to butelką – jest podniesienie malca, ułożenie go na ramieniu oraz delikatne poklepywanie po pleckach. Czynność tę nazywamy odbijaniem niemowlęcia po karmieniu i jest krokiem, którego zdecydowanie nie warto pomijać. Zdarza się jednak, że wielu rodziców ma wątpliwości co do konieczności odbijania, a także prawidłowego wykonywania tej czynności. Dlatego w poniższym artykule wyjaśniamy, jak odbijać niemowlę oraz dlaczego warto to robić.

Jak odbijać niemowlę po karmieniu?

Wielu rodziców pamięta o odbijaniu niemowlęcia po karmieniu, niekoniecznie zdając sobie sprawę z istoty tej czynności. Służy ona przede wszystkim temu, aby uwolnić powietrze, które dziecko połknęło podczas przyjmowania pokarmu. Choć można to w znacznym stopniu ograniczyć dzięki odpowiednim metodom karmienia, jest to niemożliwe do całkowitego wyeliminowania – stąd konieczność odbijania niemowlęcia po karmieniu. Świeżo upieczeni rodzice często poszukują porad dotyczących najlepszych pozycji do tej czynności, które powinny być z jednej strony bezpieczne dla maluszka, a z drugiej wywoływać delikatny nacisk na brzuszek. 

Najczęściej można spotkać się z tak zwaną pozycją na ramieniu, czyli odbijaniem w pozycji pionowej – jedna ręka rodzica podtrzymuje główkę, druga pupę, brzuszek dziecka przylega do jego ciała, a rączki znajdują się na plecach opiekuna. W przypadku dzieci, które mają więcej niż 3 miesiące, można zastosować pozycję półleżącą – rodzic odchyla swój tułów do tyłu i układa nóżki maluszka na swoich udach, a główkę na klatce piersiowej. Można się również zdecydować na odbijanie na siedząco oraz w leżeniu na boczku. Pierwsza pozycja jest przeznaczona tylko dla dzieci, które potrafią utrzymać główkę i polega na posadzeniu malucha na kolanach i pochylenie jego tułowia do przodu. Odbijanie przy leżeniu na boczku będzie natomiast dobrym pomysłem, jeśli dziecko zasnęło po karmieniu.

Jak odbijać niemowlę? Praktyczne porady dla młodych rodziców

Wiesz już, jak odbijać niemowlę, jeśli chodzi o odpowiednią pozycję do tej czynności. Jak jednak poznać, że doszło do odbicia i co zrobić, jeśli mimo odpowiedniego postępowania ono nie następuje? To również jedno z wielu pytań, które zadają młodzi rodzice. Warto wiedzieć, że o ile po każdym karmieniu warto przygotować dziecko do odbicia, nie zawsze musi ono nastąpić – dzieje się tak na przykład w sytuacji, gdy podczas spożywania pokarmu maluch połknął po prostu niewielką ilość powietrza. Co więcej, odbijanie następuje niekiedy natychmiast po zakończeniu jedzenia lub nawet w jego trakcie, a w niektórych sytuacjach dopiero po kilkunastu minutach. Jeżeli po ich upłynięciu dziecku się nie odbiło, możemy je spokojnie odłożyć, zwracając uwagę na jego samopoczucie w najbliższej przyszłości. Jeśli będzie nerwowe i niespokojne, warto powtórzyć próbę odbicia.

Odbijanie niemowlęcia po karmieniu rozpoznamy najczęściej po głośnym beknięciu lub charakterystycznym drgnięciu ciała. Co więcej, odbijaniu może niekiedy towarzyszyć ulewanie, co nie jest powodem do niepokoju, jednak warto na wszelki wypadek mieć pod ręką pieluszkę. Wraz z rozwojem dziecka potrzeba odbijania będzie się stopniowo zmniejszać – w praktyce wykonuje się je najczęściej do około 6. miesiąca życia.

Dlaczego odbijanie niemowlęcia po karmieniu jest tak ważne?

Nagromadzenie gazów w brzuszku dziecka może prowadzić do znacznego dyskomfortu, w tym do bólu czy też kolki. To jednak niejedyny powód, dla którego odbijanie niemowlęcia po karmieniu jest niezbędną czynnością. Zapełniony gazami żołądek może powodować złudne poczucie sytości, w związku z którym maluch może się nie najadać i niedostatecznie przybierać na wadze. Dlatego odbijanie warto praktykować również w trakcie jedzenia, aby zapewnić dziecku odpowiednią ilość pożywienia.

Ilość połykanego przez dziecka powietrza można ograniczyć skracając czas między karmieniami, a także przyjmując taką pozycję do karmienia, w której mleko nie będzie wypływało zbyt szybko. Warto również kontrolować, czy maluch jest odpowiednio przystawiony do piersi.