Dlaczego niemowlę nie śpi w dzień?
Niemowlę powinno spać przez większość nocy i odbyć kilka drzemek w ciągu dnia. Niestety, czasami zdarza się, że dziecko nie zasypia w dzień, co może być powodem niepokoju dla rodziców. Na szczęście zwykle braku snu u maluszka nie świadczy o żadnych poważnych problemach. W dalszej części niniejszego artykułu umieściliśmy odpowiedź na pytanie: “Czemu niemowlę nie śpi w dzień?”. Zapraszamy do zapoznania się z najczęstszymi przyczynami.
Dlaczego niemowlę nie śpi w dzień?
Oto najczęstsze powody, czemu niemowlę nie śpi w dzień:
Przebodźcowanie - nie należy spodziewać się, że dziecko uda się na drzemkę po intensywnej zabawie, kontakcie z ekranami, dynamicznymi obrazami, głośnymi dźwiękami i intensywnymi kolorami. Duża ilość atrakcji sprawia, że maluch staje się pobudzony i często przebodźcowany, przez co może mieć problem z zaśnięciem.
Głód - głodne niemowlę może być niespokojne i mieć trudności z zaśnięciem w ciągu dnia. Karmienie o regularnych porach z pewnością zapewni maluszkowi łatwiejsze zasypianie oraz spokojniejszy i lepszy sen.
Hałas - niemowlęta są bardzo wrażliwe na dźwięki. Nieoczekiwane hałasy, takie jak np. dzwonki do drzwi, alarmy w telefonie czy krzyki mogą zakłócić spokój maluszka i uniemożliwić mu zaśnięcie w ciągu dnia.
Nieodpowiednia temperatura w pomieszczeniu - jeśli w pomieszczeniu jest za gorąco lub za zimno, dziecko może mieć trudności z zaśnięciem lub często się budzić. Temperatura w pokoju maluszka nie powinna przekraczać 21 stopni Celsjusza. W cieplejszych warunkach dziecko będzie się pocić i odczuwać dyskomfort. Natomiast w zbyt chłodnym otoczeniu niemowlę może zmarznąć.
Nieodpowiedni stopień nawilżenia powietrza - zarówno zbyt suche, jak i nadmiernie wilgotne powietrze stanowi problem. Suche może powodować podrażnienie błon śluzowych i trudności z oddychaniem, natomiast intensywnie wilgotne powietrze sprzyja rozwojowi pleśni i roztoczy, które wywołują alergie. Wszystko to może przyczyniać się do problemów ze spokojnym snem w ciągu dnia.
Mokra pieluszka - mokra, brudna pieluszka może powodować dyskomfort i prowadzić do podrażnień, przez co maluszkowi trudno będzie zasnąć. Z tego względu przed położeniem niemowlęcia na drzemkę, warto sprawdzić stan pieluszki.
Choroba - gdy niemowlę jest chore, to objawy takie jak zatkany nos, gorączka, ból gardła czy kaszel mogą sprawić, że trudniej będzie mu zasnąć.
Znalezienie przyczyny trudności z zasypianiem jest kluczowe. Dzięki określeniu źródła problemu można podjąć odpowiednie działania, aby zapewnić maluszkowi komfortowy sen.
Jak zapewnić dziecku odpowiednie warunki do snu w ciągu dnia?
Oto kilka kluczowych wskazówek, jak stworzyć idealne środowisko do drzemek dla maluszka:
Cisza: pomieszczenie, w którym niemowlę odbywa drzemki, powinno być odizolowane od głośnych dźwięków. Aby zapewnić maluszkowi ciszę, można zastosować w jego pokoju panele akustyczne. Dobrym pomysłem jest również zakup urządzenia emitującego biały szum, który delikatnie maskuje nieprzyjemne dźwięki i pozwala się maluszkowi wyciszyć i zrelaksować.
Wietrzenie pokoju: regularne otwieranie okien w pokoju dziecka pozwala wpuścić do wnętrza świeże powietrze, które zapewnia maluszkowi zdrowy sen. Najlepiej wietrzyć pomieszczenie najlepiej rano lub wieczorem. Nie należy otwierać okien podczas upałów i intensywnego nasłonecznienia, gdyż może to skutkować podniesieniem temperatury w pomieszczeniu.
Wygodny materac: aby zapewnić dziecku komfortowe warunki do snu, warto zainwestować w dobry materac do łóżeczka, który nie wywołuje żadnych podrażnień i gwarantuje maksymalną wygodę.
Odpowiednie zaciemnienie: światło słoneczne może utrudnić maluszkowi zaśnięcie w ciągu dnia, dlatego warto zamontować w pokoju dziecka zasłony lub rolety zaciemniające, które zapewniają odpowiednie warunki do snu.
Bliskość: aby ułatwić maluszkowi zasypianie, warto się odpowiednio o niego zatroszczyć. Bliskość opiekuna sprawia, że dziecku łatwiej jest się uspokoić, wyciszyć i poczuć bezpieczniej.
Stosując powyższe rady, można z łatwością zapewnić maluszkowi odpowiednie warunki do zdrowego snu. Jeśli jednak mimo zastosowania wymienionych wskazówek niemowlę nie śpi w ciągu dnia, to należy skonsultować się z pediatrą.