Techniki karmienia piersią
Przyszłe oraz świeżo upieczone mamy niejednokrotnie zastanawiają się, jakie są techniki karmienia piersią. Przyjście na świat naszego potomka całkowicie zmienia priorytety, sprawiając, że pragniemy zapewnić nowemu członkowi rodziny wszystko, co najlepsze. W tym okresie pojawia się również dylemat związany z podawaniem dzidziusiowi pokarmu. Mimo iż karmienie naturalne jest instynktowne, może sprawić nam niewielkie trudności. Dlatego warto, abyśmy poznały podstawowe metody, dzięki czemu wybierzemy taką, która będzie dogodna dla nas i dla naszego potomka.
Techniki karmienia piersią - jakie możemy wymienić?
Żeby nasze dziecko mogło się najadać, konieczne będzie opanowania odpowiedniej techniki karmienia piersią. Istotna jest zarówno odpowiednia pozycja ciała, jak i sposób podawania pokarmu. Pierwszą z metod, jest przystawianie dzidziusia do piersi, gdzie jego główkę musimy ustawić tak, by broda przylegała do naszej piersi, natomiast nosek znajdował się naprzeciw brodawki. W celu wzbudzenia u maluszka odruchu szukania wystarczy, że delikatnie muśniemy brodawką okolice jego ust, a następnie subtelnie przyciśniemy buzię dziecka do piersi.
Drugą techniką, jaką możemy zastosować, jest ssanie piersi. Prawidłowo rozwijający się maluch ssie ją najpierw powoli, stopniowo przyspieszając, gdy znajdzie odpowiedni rytm. Gdy policzki noworodka są wypełnione i słyszymy regularne przełykanie, oznacza to, że karmimy prawidłowo.
Ostatnią metodą, jest złapanie piersi od dołu przez cztery palce oraz skierowanie kciuka do góry w taki sposób, aby dłoń przyjęła kształt litery C.
Jak karmić piersią? Cenne wskazówki
Karmienie piersią to wyjątkowy moment w życiu każdej mamy, dlatego warto go doceniać. Niestety nie każda kobieta może tego doświadczyć, ponieważ niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których nie mamy wystarczającej ilości pokarmu. Jeśli jednak mamy szczęście i decydujemy się na naturalne karmienie maleństwa warto, abyśmy znalazły właściwą pozycję, w której zarówno mama, jak i maluch poczują się komfortowo.
Zazwyczaj po porodzie pierwszym ułożeniem ciała do podawania dzidziusiowi piersi, jest pozycja leżąca na boku. Możemy również położyć się na plecach, co zazwyczaj zaleca się po cesarskim cięciu. Po pierwszym karmieniu zwykle przyjmujemy pozycję, która jest dla nas najwygodniejsza, a równocześnie pozwala na prawidłowe przystawienie naszego potomka do piersi.
W nocnych karmieniach świetnie sprawdza się ułożenie ciała na boku z podparciem na łokciu, natomiast w ciągu dnia lepszą opcją będą pozycje klasyczna, krzyżowa bądź tak zwana futbolowa (spod pachy).
Dlaczego warto karmić piersią?
Karmienie piersią to naturalny sposób podawania naszemu dziecku pokarmu, dzięki któremu możemy dostarczyć mu niezbędnych składników odżywczych, zawartych w naszym mleku. Decydując się na taki krok, zapewniamy noworodkowi lepszą ochronę przed wieloma chorobami, w tym cukrzycą, otyłością czy nadwagą. To również sposób na ograniczenia ryzyka rozwoju astmy u maluszka oraz lepszy rozwój poznawczy i ruchowy.
Karmiąc piersią, budujemy więź z naszym potomkiem, minimalizujemy prawdopodobieństwo wystąpienia depresji poporodowej czy jesteśmy w stanie szybciej wrócić do formy po okresie ciąży oraz laktacji.
Jak karmić piersią po cesarskim cięciu?
Kiedy poród zakończył się cesarskim cięciem, karmienie piersią może sprawić nam niewielkie trudności. Dlatego warto znaleźć odpowiednią technikę, dzięki której ułatwimy sobie zadania i będziemy mogły naturalnie nakarmić naszego maluszka. Po porodzie CC powinnyśmy jak najczęściej przystawiać maleństwo do piersi, ponieważ czynność pomoże w pobudzeniu laktacji. Najlepszym czasem na rozpoczęcie karmienia są pierwsze dwie godziny po zabiegu.
Po cesarskim cięciu powinniśmy leżeć na wznak przez około sześć godzin w celu uniknięcia zespołu popunkcyjnego. W tym czasie położna ułoży na naszym ciele dziecko, które możemy nakarmić w pozycji leżącej. Gdy będziemy mogły przekręcić się na bok, zyskamy szansę sprawdzenia, czy takie ułożenie ciała jest dla nas wygodniejsze.