Co robić gdy niemowlę się zakrztusi?
Zakrztuszenie ciałem obcym, w tym śliną, mlekiem czy pokarmem stałym, może wiązać się z niebezpieczeństwem dla zdrowia, a nawet życia dziecka. Z tego powodu każdy rodzic powinien wiedzieć, co robić, gdy niemowlę się zakrztusi lub zadławi – sprawna, odpowiednia reakcja jest bardzo ważna, ponieważ u tak małego dziecka bardzo szybko dochodzi do niedotlenienia. W poniższym artykule omawiamy, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w takich przypadkach, a także jak ograniczyć ryzyko zakrztuszenia.
Co robić, gdy niemowlę się zakrztusi? Pierwsza pomoc
Objawy zakrztuszenia są łatwe do rozpoznania i obejmują nagłe trudności w oddychaniu, świszczący oddech, kaszel, odruchy wymiotne, a także zaczerwienienie twarzy. W przypadku całkowitego zablokowania dróg oddechowych dziecko może stracić przytomność lub podejmować próby nieefektywnego kaszlu. W przypadku braku szybkiej reakcji cera maluszka zacznie sinieć.
W przypadku rozpoznania zakrztuszenia należy ułożyć niemowlę na przedramieniu głową w dół – jedna z rąk powinna przytrzymywać żuchwę, ale nie szyję. Nadgarstek drugiej dłoni umieszczamy między łopatkami dziecka i wykonujemy 5 zdecydowanych uderzeń. W dalszej kolejności kładziemy dziecko na plecach, trzymając główkę i kontrolujemy, czy nasze działania przyniosły oczekiwany skutek.
Jeśli ciało obce nadal znajduje się w drogach oddechowych, dwa palce kładziemy na klatce piersiowej w miejscu połączenia żeber z mostkiem i wykonujemy 5 uciśnięć – wolniej lecz gwałtowniej niż w przypadku resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Takie działanie powinno wywołać sztuczny kaszel. Jeżeli jednak nadal nie doszło do usunięcia ciała obcego, wzywamy pogotowie i na przemian wykonujemy uderzenia między łopatkami i uciśnięcia klatki piersiowej.
Co zrobić, gdy niemowlę się zakrztusi i straci przytomność?
Powyższe postępowanie dotyczy sytuacji, w której dziecko jest przytomne. Warto jednak wiedzieć, co zrobić, gdy niemowlę się zakrztusi i straci przytomność. W takim wypadku należy wezwać pomoc i przystąpić do wykonania RKO – najpierw wykonujemy 5 oddechów, a w przypadku braku rezultatu działamy dalej w schemacie 15:2, obejmującym 15 uciśnięć i 2 oddechy ratownicze. Powinny one prowadzić do uniesienia się klatki piersiowej. Takie postępowanie należy kontynuować aż do przyjazdu karetki. Pamiętajmy jednak, abyprzed rozpoczęciem resuscytacji sprawdzić, czy ciało obce jest widoczne w jamie ustnej – w takim przypadku, o ile jest to możliwe, należy usunąć je jednym, zdecydowany ruchem palca.
Co zrobić, gdy niemowlę się zakrztusi mlekiem? Postępowanie w przypadku zadławienia częściowego
Do zadławienia częściowego najczęściej dochodzi podczas karmienia. W większości przypadków nie jest to jednak zdarzenie poważne. Co zrobić, gdy niemowlę zakrztusi się mlekiem? W pierwszej kolejności obracamy dziecko twarzą do podłogi – głowa powinna być skierowana w dół, aby ułatwić wypłynięcie płynu z nosa. Jeżeli w ten sposób pozbędziemy się płynu, dziecko powinno móc swobodnie oddychać, może jednak być przestraszone i zacząć płakać. Rodzic powinien wówczas skupić się na uspokojeniu niemowlęcia.
Pamiętajmy jednak, aby przez następną dobę lub dwie uważnie obserwować dziecko pod kątem występowania gorączki lub kaszlu. Zdarzenie to może bowiem skutkować rozwinięciem się zachłystowego zapalenia płuc. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem.
Co zrobić, gdy niemowlę się zakrztusi i jak temu zapobiegać?
Warto wiedzieć nie tylko o tym, co zrobić, gdy niemowlę się zakrztusi mlekiem lub ciałem stałym, ale również o tym, jak postępować, by uniknąć takiego ryzyka. W przypadku niemowląt pamiętamy o prawidłowych technikach karmienia piersią i butelką. Gdy dziecko ma pełną buzię, nie wolno go rozśmieszać ani zagadywać – nie powinno również spożywać posiłków w trakcie oglądania bajek czy bawienia się. Należy zadbać o to, aby znajdowało się w bezpiecznej, odpowiedniej pozycji, a wielkość kęsów jedzenia była dostosowana do wieku dziecka i wielkości jego przełyku. Warto także uniemożliwić dziecku niekontrolowany dostęp do małych przedmiotów.