Co zrobić gdy niemowlę za szybko przybiera na wadze?

Otyłość jest jedną z poważniejszych chorób cywilizacyjnych, dotykając coraz większą liczbę osób. Nic więc dziwnego w tym, że gdy nasze niemowlę zbyt szybko przybiera na wadze, pojawia się w nas niepokój. Czy powinniśmy się tym martwić i co zrobić w takiej sytuacji? 

Co zrobić gdy niemowlę za szybko przybiera na wadze? 

Mimo iż zwykle to właśnie zbyt wolny przyrost wagi u niemowlęcia wywołuje w nas stres, to zdarzają się również przypadki, gdy zbyt szybko pojawiają się u niego dodatkowe kilogramy. Czy jest się czym przejmować?  

 

Otyłość jest bardzo groźną chorobą, która z roku na rok dotyka coraz większą liczbę osób, w tym również dzieci. Dlatego nie ma się co dziwić, jeśli obserwując szybki przyrost wagi u naszego potomka, zaczynamy zastanawiać się, czy to normalne zjawisko, czy jednak powinniśmy mieć powód do zmartwienia.  

 

Nie ulega wątpliwościom, że karmienie piersią jest najlepszym wyborem, na który warto postawić, jeśli nasz stan zdrowia i możliwości pozwalają nam na codzienne wykonywanie czynności. Zdarza się, że niemowlę karmione piersią może bardzo szybko rosnąć, bez problemu zyskując dodatkowe kilogramy. Jeśli zatem waga maluszka przekracza ogólnie przyjęte normy, przede wszystkim musimy przyjrzeć się jego diecie. Zazwyczaj to właśnie sposób karmienia przekłada się na wysoką masę maleństwa. Pamiętajmy również, aby każdą wątpliwość skonsultować z pediatrą, który doradzi, czy warto zgłosić się do dietetyka dziecięcego.  

Jak sposób karmienia wpływa na wagę dziecka? 

Sposób karmienia ma ogromne znaczenie dla masy ciała naszego potomka. Według badań wyłączne podawanie dziecku naturalnego pokarmu przez pierwsze pół roku od jego narodzin stanowi znakomitą ochronę przed otyłością. Okazuje się, że każdy kolejny miesiąc karmienia piersią minimalizuje ryzyko rozwoju otyłości aż o 4%.  

 

Przeprowadzone w 2009 roku badania pokazały, iż dzieci karmione mlekiem modyfikowanym w dorosłym życiu miały znacząco większe BMI od niemowląt spożywających pokarm matki. Wynika to z faktu, że nasze mleko zawiera unikalne tłuszcze, nieprzyczyniające się do namnażania kolejnych komórek tłuszczowych, skutecznie wypełniając już istniejące.  

Duża waga u niemowlęcia karmionego piersią - czy powinna być powodem do niepokoju? 

Nadwaga u malucha karmionego w naturalny sposób nie zawsze musi stanowić powód do niepokoju. Jeśli systematycznie stawiamy się z dzieckiem na wizytach u specjalisty, a jego wyniki są w normie, to nie powinniśmy popadać w panikę. Podawanie piersi na żądanie pozwala niemowlęciu samodzielnie regulować ilość przyjmowanego jedzenia, by dostosować ją do swoich aktualnych potrzeb.  

 

Niejednokrotnie maluszki karmione wyłącznie naszym mlekiem, niezwykle szybko tracą nadprogramowe kilogramy w momencie, w którym zaczynają pełzać bądź raczkować. Powinniśmy mieć na uwadze, że duża waga potomka karmionego piersią nie jest powodem do ograniczenia podawania mu pokarmu lub innych praktyk, mogących negatywnie wpłynąć na jego stan zdrowia. 

Jakie czynniki mogą powodować nadwagę u niemowlęcia? 

Jak wiemy z poprzedniej części wpisu, samo karmienie piersią na żądanie nie przyczynia się do rozwoju otyłości u naszego dziecka. Według naukowców istnieją czynniki, które mogą powodować problemy z nadmiernym przyrostem masy ciała. Wśród nich możemy wymienić palenie papierosów w czasie ciąży, wyrabianie niekorzystnych nawyków żywieniowych u niemowlaka, zbyt wczesne rozszerzanie diety lub przymuszanie do jedzenia.  

Co robić gdy niemowlę za szybko przybiera na wadze? Podsumowanie artykułu 

Zbyt szybki przyrost wagi u naszego dziecka nie powinien powodować w nas lęku, w szczególności gdy wszystkie wyniki są w normie. Naturalny sposób karmienia może być powodem pojawienia się u maluszka dodatkowych kilogramów, jednak nie powinniśmy się tym nadmiernie przejmować. Zazwyczaj w okresie pełzania lub raczkowania maska potomka ulegnie zmniejszeniu, bez konieczności podejmowania przez nas kolejnych kroków, mogących wywołać więcej szkód niż pożytku.