Dlaczego niemowlę budzi się z płaczem?

Jako młodzi rodzice zazwyczaj jesteśmy przygotowani na to, że nasze dziecko nie prześpi całej nocy. Pomimo tego niejednokrotnie z lękiem i niepokojem zastanawiamy się, dlaczego niemowlę budzi się z płaczem. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, dlatego w stworzonym przez nas wpisie zamieściliśmy kilka powodów, z którymi nasi odbiorcy mogą się zapoznać.  

Dlaczego niemowlę budzi się w nocy z płaczem?  

Przyczyn takich pobudek może być naprawdę wiele, jednak zazwyczaj nie są one powodem do zmartwień. Zwykle są one kwestią naturalną, wynikającą z przystosowywania się maluszka do nowej sytuacji. Niejednokrotnie za budzenie się z płaczem naszej pociechy odpowiada nadmiar bodźców. Nieukształtowany jeszcze układ nerwowy niemowlęcia z początku może nie radzić sobie z otaczającym go światem, w związku z czym odbiera ono wszystko z większą intensywnością.  

 

Sen to znakomita okazja do przetworzenia wszystkiego, co wydarzyło się minionego dnia. W związku z tym maleństwo może obudzić się z płaczek oraz krzykiem, a taka sytuacja jest całkiem naturalna. Powinniśmy wtedy zapewnić dziecku spokojne środowisko, starając się je uspokoić. Gdy damy mu bliskość i okażemy wsparcie, nasz potomek powinien się wyciszyć, by ponownie zasnąć.  

Dlaczego niemowlę budzi się z płaczem? 

Wśród naturalnych przyczyn odpowiadających za pobudkę niemowlęcia z płaczem, możemy wymienić głód lub potrzebę przewinięcia. Gdy jego pielucha jest pełna, dziecko zazwyczaj staje się niespokojne, co może wywołać nerwy oraz niepokój.  

 

W niektórych przypadkach zdarza się jednak, że za budzenie się naszej pociechy z płaczem wywołują choroby, takie jak infekcje, choroby neurologiczne, alergie albo refluks żołądkowo-przełykowy. Dlatego, jeśli zaobserwujemy dodatkowe dolegliwości, powinniśmy niezwłocznie skonsultować je ze specjalistą, który przeprowadzi szczegółową diagnostykę, a w razie potrzeby zaleci kolejne badania.  

Co zrobić, gdy dziecko budzi się z płaczem? 

Kiedy niemowlę budzi się z płaczem, przyczyn może być wiele. U dziecka sen jest znacznie płytszy niż u dorosłej osoby, dlatego każdy, nawet najdrobniejszy bodziec z zewnątrz niejednokrotnie powoduje przebudzenie.  

 

Dlatego przed uśpieniem naszej pociechy zadbajmy o zaciemnienie pomieszczenia i wyciszenie otoczenia, by stworzyć optymalne warunki do snu. Możemy również spróbować specjalnych maskotek, wytwarzających kojący, szumiący dźwięk, które pomogą maleństwu spokojnie zasnąć.  

 

Kolejnym powodem, dla którego niemowlę budzi się z płaczem, może być ząbkowanie. Żeby to sprawdzić, wystarczy delikatnie dotknąć palcem jego dziąsła. Jeśli poczujemy zgrubienia, prawdopodobne odkryliśmy przyczynę nieprzespanych nocy.  

Płacz wywołany dolegliwościami bólowymi - czy zawsze jest niebezpieczny? 

Dziecko może obudzić się z płaczem także z powodu dolegliwości bólowych. Jeśli to okres, w którym niemowlę zmaga się z kolkami, nie musimy obawiać się o jego zdrowie. Taka przypadłość dotyczy wielu maluszków, w szczególności do piątego miesiąca życia. W takim przypadku warto, abyśmy wybrali się do lekarza, który wykluczy inne przypadłości, co pozwoli nam się uspokoić.  

 

Sytuacja, w której nasze dziecko budzi się w nocy z płaczem, może mieć różne przyczyny,  

nie zawsze wiążące się z zagrożeniem dla jego zdrowia. Jednak ważne jest reagowanie na każdy płacz, by upewnić się, że nasz potomek jest bezpieczny.  

Nagły płacz niemowlaka w nocy - kiedy udać się do lekarza? 

Gdy niespokojny sen niemowlęcia i nagłe przebudzenie się w nocy wynika z lęku separacyjnego lub adaptowania się do nowej sytuacji warto, abyśmy zadbali o stworzenie mu spokojnego, przyjaznego środowiska. Jeśli jednak sytuacja często się powtarza i towarzyszą jej dodatkowe zachowania, a także niepokojące symptomy, to konieczne będzie skontaktowanie się z pediatrą.  

 

Lekarz oceni stan zdrowia naszej pociechy, dokładnie ją zbada i zaleci dalsze postępowanie. Może okazać się, że będziemy musieli wykonać dodatkowe badania lub odwiedzić innych specjalistów w trosce o zdrowie naszego maleństwa.