
Czy badania prenatalne są refundowane?
Czy badania prenatalne są refundowane?
Pewność, że dziecko w łonie rozwija się prawidłowo to jeden z najbardziej uspokajających bodźców w trakcie trwania ciąży. Każdy przyszły rodzic marzy o tym, aby maluszek urodził się zdrowy. Lęk, jaki towarzyszy kobietom przed porodem, często spowodowany jest wzmożoną produkcją hormonów, ale i szeregiem obaw, które wynikają po prostu z wewnętrznych przekonań, stresu, poczucia niepewności. Jedną z najskuteczniejszych metod, pozwalającą monitorować i kontrolować przebieg ciąży, są badania prenatalne. Jak wygląda kwestia ich refundacji z prawnego punktu widzenia?
Czym są badania prenatalne?
Badania prenatalne to specjalistyczne badania, wykonywane przez wykwalifikowany personel medyczny, które zleca się w celu sprawdzenia, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Dzielą się na dwie grupy: nieinwazyjne i inwazyjne.
Nieinwazyjne badania prenatalne (nazywane również badaniami prenatalnymi przesiewowymi) to szereg podstawowych testów, które kontrolują prawidłowy rozwój ciąży. Jak sama nazwa wskazuje, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia matki i płodu. Istnieje kilka metod wykonania badań nieinwazyjnych, które różnią się między sobą zakresem wykrywanych wad, wykorzystywaną aparaturą bądź momentem wykonywania (w zależności od stadium rozwoju ciąży). Należą do nich m.in.: USG, test PAPP-A czy test potrójny.
Inwazyjne badania prenatalne wykonywane są tylko i wyłącznie na zlecenie lekarza. Przeprowadza się je wtedy, kiedy wyniki badań nieinwazyjnych wykazują pewne nieprawidłowości oraz istnieje duże prawdopodobieństwo, że płód zagrożony jest wadami genetycznymi bądź rozwojowymi. Niektóre z nich na wskutek naruszenia ciągłości tkanek mogą wpływać negatywnie na dalszy rozwój dziecka i nieść ze sobą ryzyko powikłań (w tym ryzyko poronienia). Wykonuje się je tylko w ściśle określonych przypadkach. Należą do nich m.in.: amniopunkcja, biopsja kosmówki, kordocenteza czy fetoskopia.
Badania prenatalne - refundacja w określonych przypadkach
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia każda kobieta w ciąży ma prawo do szeregu badań pozwalających stwierdzić, że płód rozwija się prawidłowo. Ponadto rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej uwzględnia tę świadczoną względem kobiet ciężarnych, odpowiednie sposoby przygotowujące do porodu i inne zasady, które mają zapewnić przyszłym mamom spokojny przebieg ciąży. Aby skorzystać z badań refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niezbędne jest jednak uzyskanie skierowania poświadczającego występowanie przynajmniej jednego ze ściśle określonych wskazań. Posiadanie zaświadczenia lekarskiego kwalifikuje ciężarną do objęcia programem i skorzystania z refundacji NFZ.
Badania prenatalne - kiedy są refundowane?
Tylko niektóre z dodatkowych badań prenatalnych są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aby móc skorzystać z refundacji, kobieta musi spełniać szereg wskazanych kryteriów tj.:
- wiek powyżej 35. roku życia,
- obecność wad genetycznych płodu w poprzedniej ciąży (aberracja chromosomowa),
- wysokie ryzyko chorób genetycznych płodu, wynikające np. ze stwierdzenia aberracji chromosomowej u jednego z rodziców,
- niepokojące wyniki badań przeprowadzonych od początku trwania ciąży (np. wykazane na podstawie USG).
W tych sytuacjach NFZ zapewnia przyszłym mamom refundacje na dodatkowe badania. Są to np. USG genetyczne, testy PAPP-a, biopsja kosmówki, kordocenteza czy amniopunkcja. Refundowane badania prenatalne wchodzą w zakres podstawowej opieki okołoporodowej. Warto więc wiedzieć, że nieinwazyjne testy prenatalne nowej generacji Non-invasive Prenatal Testing nie podlegają refundacji ze strony NFZ.
Niezależnie od tego, czy istnieją przesłanki do skorzystania z refundacji NFZ, zawsze warto monitorować przebieg rozwoju maluszka oraz konsultować z lekarzem prowadzącym wszelkie nieprawidłowości. Stres i niepokój w trakcie trwania ciąży towarzyszy niemalże każdej przyszłej mamie. Aby mieć pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo, regularne badania oraz konsultacje to jedyne słuszne, racjonalne rozwiązanie.

Jakie witaminy podczas karmienia piersią?

Jak układać noworodka do snu?

Jak ubierać noworodka w domu?

Jak trzymać noworodka do kąpieli?

Jak szybko rośnie noworodek?

Jak przewijać noworodka?

Czy można w ciąży grzać się termoforem?

Bicie serca płodu - kiedy słychać i widać na USG?

Jaka jest różnica w bólu piersi przed okresem, a na początku ciąży?

Jak szybko i skutecznie podnieść progesteron w ciąży?

Odejście wód płodowych a brak skurczy
