Co warto wiedzieć o 28. tygodniu ciąży?

Kalendarz ciąży jest niezbędnikiem każdej przyszłej mamy, pragnącej odpowiednio przygotować się na powitanie maleństwa. Szczegółowych informacji poszukują kobiety, będące w swojej pierwszej ciąży i nie wiedzące, czego dokładnie mogą się spodziewać w nadchodzących tygodniach. Każdy etap ciąży charakteryzuje się różnymi zmianami zarówno w organizmie mamy, jak i dziecka. Z tego powodu szczególnie ważne jest uświadomienie sobie ich charakteru, aby odpowiednio się do nich przygotować i nie dać się zaskoczyć. Istotnym etapem jest 28. tydzień ciąży, który rozpoczyna jej trzeci, a zarazem ostatni trymestr. Jak wygląda ten szczególny początek końcówki ciąży?

28. tydzień ciąży - który to miesiąc?

Szczególnym czasem dla każdej przyszłej mamy jest 28. tydzień ciąży. Który to miesiąc? Ten niezwykły okres rozpoczyna siódmy miesiąc ciąży, a tym samym jej III trymestr. Z tego powodu jest to wyjątkowo ważny czas dla każdej mamy oczekującej na powitanie swojego potomka. Ostatni trymestr oznacza wzmożone przygotowania do porodu, ponieważ dziecko coraz bardziej zbliża się do osiągnięcia wagi odpowiedniej do przyjścia na świat.

Z uwagi na szczególny charakter III. trymestru przyszłe mamy powinny już rozpocząć przygotowania do rozwiązania. Wchodzisz w ostatnią fazę ciąży, ale nie wiesz, jak odpowiednio przygotować ciało i umysł do porodu? Pomocnym narzędziem może okazać się nasz balonik Aniball, umożliwiający przeprowadzanie skutecznych treningów mięśni dna miednicy, stanowiących świetne przygotowanie organizmu do trudów rozwiązania. Dzięki odpowiedniej elastyczności tych partii mięśni możliwe jest znaczne zminimalizowanie ryzyka konieczności nacięcia krocza. Wykorzystanie specjalnie wyprofilowanego balonika pozwala także uspokoić umysł, wypełniony niespokojnymi myślami związanymi z samym porodem. Treningi mięśni dna miednicy muszą być przeprowadzane równocześnie z ćwiczeniami oddechowymi, pozytywnie wpływającymi na uspokojenie organizmu.

28. tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?

Na poszczególnych etapach ciąży najważniejszym aspektem dla każdej przyszłej mamy jest stan rozwojowy jej dziecka. Im bliższa jest data porodu jest bliższa, tym mniejsze ryzyko powikłań w przypadku przedwczesnego porodu. W 28. tygodniu ciąży dziecko w waży około 1 kg. Dzieci przychodzące na świat w tym tygodniu ciąży są kwalifikowane jako wcześniaki, jednak ich stopień rozwoju w większości przypadków pozwala na uniknięcie groźnych powikłań związanych z wcześniejszym rozwiązaniem.

Wkroczenie w III trymestr oznacza więc coraz większe bezpieczeństwo, czego początkiem jest właśnie 28. tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko w tym okresie? Nie kumuluje jeszcze tkanki tłuszczowej, choć w następujących tygodniach ulega to zmianie. Skóra dziecka się wygładza, znika jej nadmiar, brak także charakterystycznego meszku płodowego.

Na tym etapie rozwoju dziecko może otwierać i zamykać oczy, a w 28. tygodniu ciąży reaguje już na światło i mrok. Kolejne dni przyniosą jeszcze szybszy rozwój poszczególnych zmysłów, ponieważ dziecko, tak jak i jego mama, również skrupulatnie przygotowuje się do przyjścia na świat.

28. tydzień ciąży - ruchy dziecka w dole brzucha

Jedną z istotnych zmian w 28. tygodniu ciąży, które można zauważyć wyjątkowo szybko, są wzmożone ruchy dziecka w dole brzucha. Tego rodzaju poruszenie malucha wydaje się dla wielu ciężarnych pewnym sygnałem alarmującym, pojawiającym się nawet w myśli o przedwczesnym porodzie. Jednak w większości przypadków częściej występujące ruchy dziecka w dole brzucha nie są oznaką niczego złego. W tym okresie dziecko zaczyna się przekręcać lub przebierać kończynami. Nieprzyjemne wrażenia może potęgować także inna sytuacja występująca właśnie w 28. tygodniu ciąży. Ułożenie dziecka głową w dół często wydaje się przyszłym mamom niewłaściwe na tym etapie ciąży, jednak nie ma się czym martwić. To również nie jest niepokojący objaw, jeśli występuje samodzielnie, gdy Twoje dziecko po prostu przygotowuje się do naturalnego rozwiązania.

Dowiedz się więcej o marce Aniball Polska.