Hemoroidy w ciąży - przyczyny, objawy, leczenie

Hemoroidy w ciąży są powszechnym i uciążliwym problemem, który dotyka wiele przyszłych mam. Nie tylko wywołują poczucie dyskomfortu, ale również mogą być powodem do wstydu, mimo iż dotyczą w tym okresie wielu kobiet. Zwiększona ilość krwi, powiększona macica oraz wzrost ciśnienia żylnego przyczyniają się do pojawienia się tej dolegliwości. Pytania, co na hemoroidy w ciąży i jak sobie z nimi poradzić, często chodzą po głowach przyszłych mam ze względu na dyskomfort oraz obawę o zdrowie dziecka.

Hemoroidy w ciąży - przyczyny

Przyczyn hemoroidów w ciąży możemy znaleźć wiele, jednak do najpowszechniejszych z ich powinniśmy przede wszystkim zaliczyć nadmierny ucisk macicy na żyły w tym obszarze oraz szalejące hormony, które prowadzą do znacznego zaburzenia gospodarki hormonalnej, co powoduje powstawanie hemoroidów. Kolejnym istotnym aspektem mającym wpływ na rozwój tego uciążliwego problemu są przewlekłe zaparcia czy nadmierny wzrost ciśnienia w żyłach w okolicy odbytu. Do powstawania hemoroidów w czasie ciąży przyczyniają się również zmiany fizjologiczne w obrębie jamy brzusznej, a także nadmierne rozszerzanie się żył odbytu. To znacznie osłabia ich ścianki i wpływa na powstanie zbyt dużego ciśnienia krwi w żyłach w okolicy końcowego odcinka jelita grubego.

Hemoroidy w ciąży - objawy

Hemoroidy są nieprzyjemnym schorzeniem, do którego najczęstszych objawów możemy zaliczyć nie tylko uporczywe pieczenie oraz swędzenie w okolicy odbytu, ale również uczucie niecałkowitego wypróżniania, znaczne poczucie dyskomfortu czy śluz. Możemy zaobserwować także pojawienie się niewielkiej ilości świeżej krwi w stolcu, co nie powinno być powodem do zwiększonego niepokoju. Po zauważeniu powyższych objawów warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który postawi diagnozę i z pewnością dobierze odpowiednie preparaty do leczenia. Noszenie dziecka to wyjątkowy okres, w którym powinniśmy wszelkie nowe środki wprowadzać pod okiem specjalisty, co zminimalizuje ryzyko ich niekorzystnego wpływu na rozwój maluszka.

Hemoroidy w ciąży - jak leczyć?

Lek na hemoroidy powinien dobrać specjalista, dzięki czemu zyskamy pewność stosowania skutecznego oraz w pełni bezpiecznego preparatu. Prawidłowo dopasowany środek z pewnością wspomoże walkę z uciążliwym schorzeniem, jakim niewątpliwie są hemoroidy w ciąży. Leczenie powinno odbywać się pod okiem lekarza, a fantastycznym sposobem na żylaki odbytu jest zmiana diety na bogatą w błonnik. Spożywanie dużej ilości warzyw oraz owoców, picie odpowiedniej objętości płynów i zamiana jasnego pieczywa na ciemne ułatwi poradzenie sobie z problemem, który według zapewnień lekarzy nie jest niebezpiecznym schorzeniem. Jednak nie powinniśmy go bagatelizować, a w razie objawów bezzwłocznie zgłosić się do lekarza prowadzącego.

Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży

Wśród polecanych rozwiązań możemy również znaleźć szereg skutecznych, domowych sposobów na poradzenie sobie z hemoroidami w ciąży. Podstawowym elementem zapobiegającym ich powstaniu jest prawidłowa higiena polegająca na przemywaniu okolic odbytu po każdorazowym skorzystaniu z toalety. Pozwoli to nie tylko uniknąć żylaków odbytu, ale również pomoże w walce w przypadku ich wystąpienia. W sytuacji pojawienia się hemoroidów skutecznym sposobem mogą okazać się nasiadówki z rumianku bądź z kory dębu charakteryzujące się działaniem przeciwzapalnym.

Jednym z polecanych domowych sposobów na hemoroidy jest przykładanie w miejsca ich występowania torebki świeżo zaparzonej herbaty. W wyniku działania taniny torebka pomoże w załagodzeniu pieczenia oraz swędzenia. Kobiety zmagające się z problemem hemoroidów w ciąży powinny sięgnąć po siemię lniane będące nie tylko źródłem cennego błonnika, ale również bogactwem składników mineralnych czy witamin. Istotnym elementem wspomagającym skuteczną walkę jest wspomniana wyżej zmiana diety na bogatą w błonnik oraz zwiększenie aktywności w postaci spacerów na świeżym powietrzu.