Ile jest procent szans na zajście w ciążę w dni płodne?

Starania się o dziecko to często nie tylko źródło radości, ale przede wszystkim stan podwyższonego stresu. Niewiele par wie bowiem dokładnie, jakich zasad należy przestrzegać, aby zajść w ciążę. Zdecydowana większość jest przekonana, że aby doszło do zapłodnienia, jedyny aspekt stanowi odstawienie antykoncepcji. W rzeczywistości ta kwestia jest dużo bardziej skomplikowana i wymaga odpowiedniego podejścia. Często pary zadają sobie pytanie, jaka jest szansa na zajście w ciążę w dni płodne. Odpowiedź na nie znajdziesz poniżej.

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę a rzeczywistość

Planowanie ciąży to z pewnością nie jest bułka z masłem, mimo powszechnego przekonania o nieskomplikowanym procesie zapłodnienia. W rzeczywistości starania o dziecko często muszą być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem, a przede wszystkim - poparte dużą dozą cierpliwości. Jeśli zastanawiasz się, jaka jest szansa na zajście w ciążę w najbliższym czasie, musisz przede wszystkim uświadomić sobie, że niewiele par obserwuje powodzenie w staraniach o dziecko od razu po odstawieniu antykoncepcji. Rzadko zdarza się, aby zapłodnienie nastąpiło już w pierwszym cyklu po podjęciu decyzji o planowaniu ciąży. Warto więc od razu zdjąć z siebie ciężar oczekiwań spowodowany podświadomą presją. Aspekt psychiczny również ma niebagatelne znaczenie w tej materii, dlatego nie można pomijać go w trakcie starań o dziecko.

Jeśli planujesz ciążę, warto także pomyśleć o dodatkowych rozwiązaniach, które pomogą Ci bezpiecznie przejść przez cały ten czas i przygotować się do porodu. Jednym z nich jest balonik Aniball - skuteczne narzędzie przeznaczone do regularnego treningu mięśni dna miednicy. Ćwiczenia pozwalają odpowiednio zrelaksować się i odprężyć ostatnich tygodniach, tym samym przygotowując organizm na niesamowity wysiłek, jakim jest poród. Ćwiczenia z balonikiem Aniball to istotny element kompleksowej ochrony krocza przed oraz w trakcie porodu.

Ile dni przed owulacją można zajść w ciążę?

To jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie kobiety planujące zajście w ciążę. Błędnie przyjęto, że zapłodnienie jest możliwe jedynie w trakcie dnia owulacji. Oczywiście w momencie, w którym następuje uwolnienie komórki jajowej, istnieją największe szanse, jednak nie ma na to reguły. Warto pamiętać, że kobiecy cykl cechuje się niezwykłą dynamiką i może się zmieniać w zależności od okoliczności. Czynniki takie jak stres, pogorszenie diety oraz wiele innych mogą wpływać na rozregulowanie się cyklu. W takiej sytuacji bardzo trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy następuje owulacja i jaka jest szansa na zajście w ciążę w danym momencie. Warto więc pamiętać, że wyliczenia poszczególnych dni cyklu zawsze są jedynie orientacyjne i nie można bazować na nich w pełni.

Z uwagi na niestały charakter wyliczeń cyklu, często pada pytanie dotyczące tego, ile dni przed owulacją można zajść w ciążę. Oczywiście największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę występuje w trakcie dnia owulacji, jednak nie jest to jedyny termin. Starania mogą zakończyć się sukcesem od 8. do 15. dnia cyklu - właśnie wtedy występują największe szanse na zapłodnienie.

Ile jest procent szans na zajście w ciążę w dni płodne?

Kobiety starające się z partnerami o dziecko często zastanawiają się, jak rozkładają się szanse na poczęcie w trakcie dni płodnych oraz owulacji. To jednak myślenie prowadzące donikąd - nie da się jednoznacznie określić, ile jest procent szans na zajście w ciążę w dni płodne. Możliwość zapłodnienia uzależniona jest od wielu czynników i tak naprawdę nie warto stosować żadnych skomplikowanych wyliczeń, ponieważ mają one zastosowanie czysto teoretyczne. Trzymanie się ich zbyt kurczowo może nie tylko nie przynieść oczekiwanych rezultatów, ale wręcz zaburzyć cały proces planowania ciąży. Dobrze jest dbać o współżycie w okolicach dni płodnych, jednak jednocześnie pamiętając o niezbędnym relaksie, a przede wszystkim czerpaniu przyjemności ze zbliżeń. Takie podejście z pewnością zdziała najwięcej.

Zajrzyj do artykułu i dowiedz się kiedy najlepiej starać się o dziecko!