Jakie są pierwsze objawy porodu?

Ciąża jest nie tylko czasem zachodzących w naszym organizmie zmian, ale również niecierpliwym oczekiwaniem na przyjście na świat nowego członka rodziny. Wiele kobiet obawia się przebiegu tego zjawiska. Z tego względu warto zastanowić się nad tym, jakie są pierwsze objawy porodu? Pozwoli to na lepsze przygotowanie się do tak ważnego w naszym życiu wydarzenia i w krótkim czasie rozpoznać pierwsze symptomy porodu.

Jakie są objawy porodu?

Lekarz prowadzący ustala termin porodu na podstawie daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki ciężarnej. W dalszym ciągu data ta korygowana jest na podstawie wykonywanych badań prenatalnych, jednak musimy pamiętać, że tylko kilka procent dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jakie są pierwsze objawy porodu, co pozwoli nam na szybkie rozpoznanie.

Jednym z najczęstszych objawów, z jakim możemy spotkać się tuż przed porodem, są tak zwane skurcze przepowiadające. Powinny występować z częstotliwością jednego skurczu na dziesięć minut. Co więcej, trwają przez kilka godzin, by następnie samoistnie zniknąć.

Kolejnym ważnym objawem mogącym wskazywać na zbliżający się poród jest tzw. czop śluzowy. To gęsty śluz pojawiający się na bieliźnie, który skutecznie chroni wnętrze jamy macicy przed środowiskiem zewnętrznym.

Charakterystyczne symptomy tuż przed porodem, jakie również możemy zaobserwować to opuszczanie się brzucha czy uporczywy ból krzyża. Istotnym objawem jest także pojawienie się wód płodowych, dzięki którym wiemy, że powinniśmy udać się do szpitala.

Pierwsze objawy porodu - kiedy jechać do szpitala?

Pierwsze symptomy porodu nie świadczą o tym, że natychmiastowo powinniśmy jechać do szpitala. Wczesne objawy mogą występować nawet na około trzy tygodnie przed rozwiązaniem, dlatego warto wiedzieć, kiedy należy udać się do placówki.

W momencie, w którym zaobserwujemy odejście zielonkawych wód płodowych, a przerwy między skurczami będą trwały najdłużej pięć minut, warto udać się do wybranego szpitala. Powinniśmy również wyruszyć do placówki w sytuacji, w której skurcze są bardzo silne, a także, gdy minęło kilka godzin od odejścia czystych wód płodowych i zauważymy brak innych symptomów porodu.

Jakie są objawy porodu? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Wśród symptomów nadchodzącego porodu możemy również wymienić osłabienie ruchów potomka, a nawet biegunkę czy wymioty. To nietypowe objawy, jednak warto mieć je na uwadze, ponieważ mogą być znakiem, że czas ruszać do szpitala.

Wiele kobiet obawia się bólu porodowego, ponieważ jego intensywności nie potrafimy przewidzieć. Jednak istnieją sposoby, dzięki którym w skuteczny sposób możemy przygotować się do tak ważnego wydarzenia zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Jak przygotować się do porodu?

Oprócz spakowania torby i zabrania ze sobą wszelkich potrzebnych dokumentów, ubrań oraz akcesoriów warto również na kilka tygodni przed porodem zaopatrzyć się w balonik Aniball. To wyjątkowe urządzenie, dzięki któremu ciężarna przygotuje krocze do obwodu główki przy porodzie, co pozwoli na uniknięcie jego urazów. Co więcej, regularne używanie balonika Aniball umożliwi wzmocnienie mięśni dna miednicy po porodzie, a także zwiększy poczucie kontroli nad własnym ciałem oraz naukę świadomego maksymalnego rozluźniania mięśni dna miednicy.

Na naszej stronie internetowej oferujemy wysokiej jakości akcesorium odznaczające się całkowitym bezpieczeństwem użytkowania. Produkt został wykonany z najlepszej klasy materiałów, dzięki czemu zachowa swój odpowiedni stan i sprawność przez długi czas.

Ile trwa poród?

Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko uzależnione jest od wielu czynników. Przede wszystkim, jeśli rodzimy pierwszy raz, czas porodu może wynieść około 6-10 godzin, natomiast wtedy, kiedy to nasz kolejny poród, możemy spodziewać się szybszego przyjścia na świat potomka. Są to tylko przybliżone liczby, ponieważ na czas trwania porodu mają również wpływ takie aspekty, jak masa ciała przychodzącego na świat dziecka czy sprawność fizyczna matki.