Jaka jest szyjka macicy we wczesnej ciąży?

Długość, kształt i elastyczność szyjki macicy po zapłodnieniu ulegają zmianom. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka jest szyjka macicy we wczesnej ciąży, zapoznaj się z naszym artykułem. Zapraszamy!

Szyjka macicy - budowa

Zanim przejdziemy do przedstawienia szczegółów o wyglądzie szyjki macicy we wczesnej ciąży, chcielibyśmy omówić budowę tego narządu oraz jego funkcje. Otóż szyjka macicy składa się z dwóch części - pochwowej i brzusznej. Zbudowana jest ona z tkanki mięśniowej i łącznej. Stanowi wąski, dolny element macicy, uwypuklający się do sklepienia pochwy. Przez szyjkę macicy przechodzi kanał, łączący się od góry z trzonem macicy i uchodzący do pochwy w tzw. ujściu zewnętrznym.

Szyjka macicy - funkcje

Zanim przejdziemy do omówienia, jak wygląda szyjka macicy w ciąży, chcielibyśmy, abyś poznała główne funkcje tego narządu. Otóż odgrywa on bardzo ważną rolę. Stanowi ochronę dla macicy, jajników i jajowodów. W jego kanale znajduje się śluz, zabezpieczający florę bakteryjną. Ponadto szyjka macicy jest kluczowym narządem, który umożliwia zajście w ciążę. Umożliwia ona przedostanie się plemników z pochwy do macicy. Natomiast podczas ciąży pełni funkcję zwieracza, który zabezpiecza jamę macicy. Szyjka odgrywa bardzo istotną rolę również przy porodzie - wygładza się i ułatwia wydostanie się płodu.

Jak wygląda szyjka macicy na początku ciąży?

Szyjka macicy odgrywa bardzo ważną rolę tranzytową w czasie zapłodnienia oraz w momencie wydalania zapłodnionej komórki jajowej. Stanowi ona również zabezpieczenie dla płodu. Długość szyjki macicy we wczesnej ciąży u zdrowej kobiety wynosi od 3 do 5 cm. Jest ona niemal tak samo twarda, jak u kobiet niebędących w ciąży. Jednak na początku I trymestru ulega ona naturalnym zmianom, szczególnie w kwestii dostępności do zewnętrznego środowiska. Na początku ciąży ujście szyjki macicy zostaje zamknięte przez tzw. czop śluzowy, chroniący płód przed wpływem czynników zewnętrznych. U kobiet, u których ciąża przebiega w sposób prawidłowy, szyjka powinna być zwarta do późnego etapu III trymestru.

Skracanie się szyjki macicy na początku ciąży

Skracanie się szyjki macicy w ciąży to proces naturalny, przygotowujący ciężarną do porodu. Jednak przedwczesne skrócenie szyjki może być bardzo niebezpieczne dla dziecka. W takim przypadku istnieje spore ryzyko poronienia, pęknięcia błon i odejścia wód przed terminem lub przedwczesnego porodu. Aby temu zapobiec, należy się regularnie badać. Długość szyjki macicy można ocenić palpacyjnie oraz podczas tradycyjnego badania ginekologicznego. W razie potrzeby specjalista dodatkowo kieruje pacjentkę na USG. Jeśli szyjka macicy rzeczywiście skraca się za szybko, lekarz stwierdza niewydolność. Do głównych przyczyn niewydolności szyjki macicy zalicza się uszkodzenie jej podczas poronienia, wcześniejszego porodu lub łyżeczkowania. Niewydolność szyjki macicy może stanowić również wadę wrodzoną, bądź być spowodowana zaburzeniami hormonalnymi.

Niewydolność szyjki macicy w ciąży - jak leczyć?

Gdy już wiesz, jak wygląda szyjka macicy w ciąży i zdajesz sobie sprawę, iż może dojść do jej skrócenia, zapewne zastanawiasz się, jak leczyć niewydolność. Otóż jeśli szyjka jest delikatnie skrócona, kobiecie zaleca się prowadzenie spokojnego trybu życia i odpoczynek. Wskazane jest również jak najczęstsze przebywanie w pozycji leżącej i unikanie stresu. Jeśli jednak szyjka macicy jest mocno skrócona, najważniejsze jest znalezienie przyczyny tego zjawiska. Jeśli dochodzi do niego na skutek infekcji, konieczne jest rozpoczęcie terapii. Jeśli jednak szyjka intensywnie skraca się ze względu na skurcze macicy, trzeba “wyciszyć” je przy pomocy odpowiednich farmaceutyków. W przypadku bardzo szybkiego i intensywnego skracania się szyjki macicy konieczne jest założenie szwów lub silikonowego krążka tzw. passera. Dzięki tym działaniom można skutecznie wyleczyć niewydolność i zabezpieczyć płód. Należy jednak pamiętać, że najważniejsza jest szybka reakcja w razie jakichkolwiek dolegliwości ze strony szyjki macicy.

Ciąża pozamaciczna - kiedy widać ją na USG?