
Jak i kiedy wykonać masaż krocza przed porodem?
Z pewnością każda przyszła mama słyszała o masażu krocza w ciąży – jego celem jest przygotowanie ciała do porodu siłami natury oraz uniknięcie pęknięcia lub konieczności nacięcia krocza, dlatego korzysta z tej metody wiele kobiet spodziewających się dziecka. Wykonując masaż krocza przed porodem regularnie, możesz w znaczny sposób poprawić elastyczność tkanek oraz rozciągnąć i rozluźnić okolice pochwy, dzięki czemu Twój kanał rodny będzie lepiej przygotowany do porodu, który nie będzie aż tak ogromnym szokiem dla organizmu. Według zaleceń lekarzy i położnych, wykonywać go można już od 34. tygodnia, trzeba jednak zaopatrzyć się w odpowiedni olejek lub żel oraz zapoznać się z instrukcją, jak wykonać masaż krocza w ciąży.
Masaż krocza w ciąży – jak wykonać i kiedy?
Zacząć możesz już na kilka tygodni przed porodem – nawet kilka minut dziennie poświęconych na masaż może wpłynąć na łagodniejszy przebieg porodu naturalnego. Pęknięcie lub nacięcie krocza, które bardzo często zdarza się podczas porodów, szczególnie u kobiet, które rodzą po raz pierwszy, może wiązać się z poważnymi i przykrymi konsekwencjami – trudno jest usiąść bez bólu, może też wystąpić problem z nietrzymaniem moczu, a tkanki krocza zrastają się powoli i niezbyt łatwo. Nierzadko konieczne jest także założenie szwów. Masaż krocza przed porodem pomaga uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z pęknięciem lub nacięciem krocza, a dodatkowo:
- polepsza kondycję tkanek i mięśni, zwiększa ich elastyczność i rozciągliwość,
- zwiększa ukrwienie skóry w masowanym obszarze,
- krocze będzie się lepiej i szybciej goiło,
- ból porodowy będzie mniejszy.
Regularny masaż w połączeniu z ćwiczeniami z Aniballem to bardzo skuteczny sposób na zwiększenie rozciągliwości i miękkości tkanek, a w efekcie całkowite uniknięcie pęknięcia lub nacięcia krocza. Warto poświęcić kilkanaście minut dziennie na ćwiczenia i masaż krocza przed porodem. Jak wykonać to zadanie?
Masaż krocza w ciąży – instrukcja
W ostatnich tygodniach ciąży masaż krocza powinien trwać od 5 do 10 minut. Jego wykonanie jest bardzo proste. Kieruj się poniższymi wskazówkami:
- znajdź wygodną pozycję, rozluźnij mięśnie,
- rozgrzej w dłoniach niewielką ilość olejku (najlepiej wybierz taki bez dodatków zapachowych) i nanieś go na okolicę wejścia do pochwy oraz wargi sromowe,
- wykonuj okrężne ruchy palcem zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara (od 3 do 9) wokół pochwy i wewnątrz niej,
- możesz także delikatnie uciskać tkanki u wejścia pochwy i głębiej, a także robić to dwoma palcami i dokładać kolejne, aby ostatecznie masować czterema palcami (⅔ główki dziecka),
- opuszek palca włóż do pochwy i powoli zacznij uciskać jej dolną część w kierunku odbytu aż poczujesz pieczenie, a kiedy minie możesz ponownie rozpocząć masaż.
Masaż krocza przed porodem – jakie olejki wybrać?
Do wykonania masażu krocza najlepiej stosuj naturalne oleje, na przykład z awokado, oliwek, migdałów, kiełków pszenicy, pestek winogron czy jojoba. Może Ci się także przydać witamina E w płynie, którą kupisz w każdej aptece. Pamiętaj, żeby wybierać produkty bez chemicznych i zapachowych dodatków, ze 100% naturalnym składem - dzięki temu unikniesz podrażnień, a dodatkowo wiele olejów pochodzenia roślinnego zawiera substancje sprzyjające zwiększaniu elastyczności i regeneracji skóry. Pamiętaj, aby zawsze wybrać najwygodniejszą pozycję do masażu krocza przed porodem. Instrukcja jest tylko poglądowa – sama będziesz wiedzieć, jakie ruchy są dla Ciebie idealne do wykonania masażu, a także w jakim ułożeniu jest Ci najlepiej go wykonywać – na leżąco, na siedząco czy na stojąco, a może wolisz oprzeć nogę na krześle? Wybierz dogodną dla Ciebie pozycję. Przed rozpoczęciem masażu krocza w ciąży skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, aby wstrzymać się z masażem, jeśli wystąpiła infekcja grzybicza pochwy lub przedwczesne skurcze macicy. Masaż doskonale sprawdza się w połączeniu z rozciąganiem krocza za pomocą balonika Aniball – sprawdź naszą ofertę i przygotuj swoje ciało, dzięki temu masz większą szansę na łagodny poród bez przykrych konsekwencji.

Jak widzi dziecko po urodzeniu?

Jak podkręcić laktację?

Jak nosić noworodka?

Jak karmić piersią żeby dziecko się nie zakrztusiło?

Jak dziecko oddycha w brzuchu?

Dlaczego dziecko płacze podczas karmienia piersią?

Czy można w ciąży grzać się termoforem?

Bicie serca płodu - kiedy słychać i widać na USG?

Jaka jest różnica w bólu piersi przed okresem, a na początku ciąży?

Jak szybko i skutecznie podnieść progesteron w ciąży?

Odejście wód płodowych a brak skurczy
