Gdzie na wakacje w ciąży?

Wakacje to bez wątpienia atrakcyjny okres, w którym każdy myśli o odpoczynku i chwilach relaksu. Nadal jednak wiele kobiet w ciąży obawia się, czy wyjazd jest dobrym pomysłem - skupiając się na zdrowiu swoim oraz dziecka. Uważamy, że nie warto się ograniczać, jednak powinno się zwracać uwagę na kilka aspektów przy wyborze konkretnej destynacji. Gdzie na wakacje w ciąży?

Gdzie jechać na wakacje w ciąży? Czy w ogóle warto?

Wiele kobiet zastanawia się, czy wakacje w ciąży są dobrym pomysłem. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, dlatego postanowiliśmy pokrótce rozjaśnić, na co zwracać uwagę. Po pierwsze jest to stopień zaawansowania ciąży. W pierwszym trymestrze zazwyczaj nie ma przeciwwskazań do większości wycieczek, także podróży samolotem. Warto jednak od razu zaznaczyć, że wakacje w tym przypadku nie powinny dotyczyć destynacji nastawionych na aktywne, wyczynowe wręcz spędzanie czasu pokroju surfowania czy zdobywania wysokich szczytów górskich, ponieważ już na początku ciąży kobieta powinna się oszczędzać. Jednak każda ciąża jest inna, dlatego kobieta powinna przede wszystkim zwracać uwagę na własny organizm, a także indywidualne wskazówki lekarza prowadzącego, który najlepiej zna przebieg ciąży. Przed planowaniem wakacji powinno się więc najpierw odwiedzić specjalistę.

Gdzie w ciąży na wakacje?

W pierwszym trymestrze warto odwiedzić na przykład południe Europy lub jakieś większe europejskie miasto, w którym raczej skupisz się na relaksie, niż na całodniowym zwiedzaniu. Dobrze sprawdzą się bardziej umiarkowane lokalizacje, niż te z klimatem gorącym, śródziemnomorskim, ponieważ może to nadto męczyć organizm. Co więcej, w wielu przypadkach warto postawić na krótką podróż samolotem niż długą jazdę samochodem, dlatego wyjazd za granicę jest ciekawą propozycją. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że w Polsce sprawa jest bezpieczniejsza pod kątem ochrony zdrowia, ponieważ raczej każdy jest ubezpieczony w NFZ, natomiast poza granicami Polski może być problem. Warto zadbać o podstawową ochronę, czyli EKUZ - Europejską Kartę Ubezpieczenia. Umożliwia korzystanie z usług poszczególnych placówek medycznych na terenie większości państw europejskich.

Gdzie na wakacje w ciąży w Polsce?

Polska może się nie wydawać tak atrakcyjna, jednak trzeba pamiętać, że żyjemy w pięknym kraju pełnym urokliwych miejsc. Zwykle nie trzeba daleko szukać, ponieważ świetnym pomysłem może być zarówno górska miejscowość, wypad na Mazury, wypad w okolice jednego z parków narodowych czy wizyta nad polskim morzem.

Dobrym pomysłem jest wypad do Krakowa, czyli najbardziej turystycznego miasta w Polsce, w którym można zobaczyć przepiękną architekturę, ale też dużo odpoczywać w ogródkach urokliwych i zabytkowych restauracji. Ponadto dzieje się tam masa wydarzeń kulturalnych, takich jak spektakle teatralne, koncerty, wystawy itd.

Nad morzem można postawić na niewielką miejscowość, na przykład w okolicy większej aglomeracji pokroju Trójmiasta. To ciekawe rozwiązanie dla osób, które chcą zdrowo wypocząć i jednocześnie zobaczyć zabytkowe miasto. W takiej lokalizacji można mieć pewność, że w okolicy można liczyć na wygodne hotele i masę udogodnień, a także porządną opiekę medyczną. Dlatego jeśli chcesz odpocząć w Polsce, najlepszym rozwiązaniem na relaks w bezpiecznych warunkach jest nieduża, spokojna miejscowość w pobliżu miasta.

Gdzie na wakacje w ciąży? Czy kobieta może podróżować samochodem?

Zwykle nie ma większych przeciwwskazań, chyba że moment rozwiązania jest blisko, dlatego w takim przypadku raczej polecamy niezbyt odległą lokalizację od swojego domu. Długie podróże są bowiem nużące. W pierwszym trymestrze natomiast nie trzeba kierować się takimi ograniczeniami. Na przepiękne widoki można liczyć na przykład w okolicy Przełomu Białki, ale też w Beskidzie Wyspowym i Niskim czy w Supraśli, jeśli chcecie zobaczyć morze.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, najpierw warto zapytać lekarza - wtedy możecie zacząć planować wakacje.