Czy warto chodzić do szkoły rodzenia?

Zbliżający poród jest na pewno ekscytującym, ale też stresującym wydarzeniem. Dla kobiet oczekujących swojego pierwszego dziecka jest to szczególne wyzwanie. Z tego powodu wiele z nich decyduje się na uczęszczanie do tzw. szkoły rodzenia. Nadal sporo przyszłych matek zastanawia się nad tym, czy faktycznie jest sens chodzić na zajęcia, zwłaszcza w dobie internetu i nieograniczonego dostępu do informacji. A więc czy warto chodzić do szkoły rodzenia?

Czy szkoła rodzenia jest obowiązkowa?

Zastanawiasz się, czy trzeba chodzić do szkoły rodzenia? Obecnie obowiązujące prawo nie narzuca na przyszłą matkę takiego obowiązku. Oznacza to więc, że kobieta w ciąży może samodzielnie znaleźć potrzebne dla siebie informacje i kontakt ze specjalistami może ograniczać do spotkań i rozmów z lekarzem prowadzącym. Jednak czy faktycznie jest to dobre rozwiązanie?

Czy szkoła rodzenia się przydaje?

Wszystko zależy od aktualnej wiedzy matki. Jeśli to nie pierwsza, ale druga czy nawet trzecia ciąża, szkoła rodzenia może być niepotrzebna. Czasami warto jednak zastanowić się nad tym, czy posiada się aktualne informacje. Co więcej, wiele można znaleźć w internecie.

Nie da się zaprzeczać, że internet daje nieograniczony dostęp do wszelkiego rodzaju danych. Z tego powodu można natrafić na liczne informacje, na przykład odnośnie momentu pójścia do szpitala, zawartości torby na poród czy norm obowiązujących w polskim położnictwie. Trzeba jednak zauważyć, że przeglądając strony internetowe nie mamy pewności, że zamieszczone tam treści zostały przygotowane przez ekspertów bazujących na rzetelnych źródłach. Czasami można także spotkać się z informacjami pochodzącymi z tłumaczeń zagranicznych tekstów położniczych. Dane mogą nie pasować do polskich realiów, zaplecza farmakologicznego i standardów.

Czy warto iść do szkoły rodzenia?

Powyższe informacje należy uzupełnić, ponieważ wiedza w internecie może nie być aktualna. Tymczasem osoby pracujące w szkołach rodzenia mają cały czas kontakt z osobami w ciąży i specjalistami. Dzięki temu można mieć pewność otrzymania rzetelnych informacji i lepiej poznać polskie położnictwo, a także zalecenia dla matek w naszym kraju. To również dobra propozycja dla osób oczekujących kolejnego dziecka, żeby odświeżyć swoją wiedzę. Odpowiadając więc na powyższe pytanie - warto chodzić do szkoły rodzenia.

W szkole rodzenia można otrzymać wiele przydatnych informacji, dotyczących różnych zagadnień. Przede wszystkim jednak można na bieżąco zadawać nurtujące pytania czy prosić o dokładniejsze wytłumaczenie poszczególnych zagadnień. Na zajęciach dowiesz się wszystkiego o porodzie, bez żadnych zmyślonych informacji czy zbędnego koloryzowania. Położna na pewno opowie sporo o ewentualnych problemach i trudnościach, ale też sposobie radzenia sobie z nimi. Możesz się też nauczyć prawidłowego oddychania, co potrafi naprawdę ułatwić poród, trudno natomiast pozyskać tę umiejętność ucząc się samodzielnie z poradnika czy filmiku w internecie. Specjalista od razu poprawi Cię, jeśli będziesz robić błędy, dlatego nie pogłębisz ich przez własną nieuwagę.

W szkole rodzenia można również otrzymać sporo informacji odnośnie aktywności w czasie ciąży. Specjaliści wytłumaczą, które dyscypliny i ćwiczenia są bezpieczne dla dziecka. To istotne, ponieważ dobry stan fizyczny i kondycja mięśni wpływają na przebieg porodu.

Szkoła rodzenia - czy warto?

Zastanawiasz się, czy szkoła rodzenia się przydaje? Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Nawet jeśli masz już dziecko, to położna przypomni Ci wszelkie potrzebne informacje. Dodatkowo do szkoły rodzenia można przyjść z osobą, która będzie Ci towarzyszyć podczas porodu (np. ojcem dziecka), dzięki czemu będzie ona wiedzieć, jak prawidłowo Cię wspierać. Opinie ekspertów jednogłośnie potwierdzają, że właściwe przygotowanie do porodu redukuje stres z nim związany oraz ułatwia jego przebieg.

Jeśli chcesz, możesz przygotować się do rozwiązania jeszcze lepiej, ćwicząc mięśnie dna miednicy za pomocą balonika Aniball, który znajduje się w naszej ofercie.