Czy w ciąży można stosować kwas salicylowy?

W trakcie ciąży w życiu przyszłej mamy zmienia się naprawdę dużo. Z tego względu kobieta, która spodziewa się dziecka, powinna zadbać o siebie, jak i o przyszłego potomka. Wiele przyszłych matek decyduje się na rozmaite rozwiązania, takie jak specjalne ćwiczenia dla ciężarnych, diety i zabiegi zdrowotne. Wiele pań podczas ciąży nie chce rezygnować z dbania o swój wygląd, dlatego też regularnie stosują różne kosmetyki na skórę, cerę i nie tylko. Na pierwszy rzut oka nie jest to nic niebezpiecznego, jednak gdy przyjrzymy się sprawie nieco głębiej, okazuje się, że istnieje cały szereg produktów, których ciężarne kobiety powinny raczej unikać do czasu przyjścia potomka na świat. Często zawierają one substancje, których przyszłe mamy powinny raczej unikać przed rozwiązaniem.

Jednym z popularnych składników wielu kremów i maści jest kwas salicylowy. Czym dokładnie jest, jak działa, czy można go stosować w ciąży? Na te i wiele innych pytań związanych z kosmetykami w ciąży odpowiadamy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Kwas salicylowy - co to takiego?

Kwas salicylowy jest bardzo powszechnie wykorzystywany m.in. w medycynie estetycznej i kosmetykach, których jednym z zadań jest przede wszystkim zwalczanie trądziku czy brodawek różnego typu. Po raz pierwszy został wyodrębniony z kory wierzby, co czyni z niego organiczny związek chemiczny. Należy do grupy hydrokwasów karboksylowych. Dziś powszechnie stosuje się go w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.

W dużych dawkach kwas salicylowy może być bardzo szkodliwy, a nawet śmiertelny. Ze względu na jego agresywne działanie trzeba zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu.

Kwas salicylowy - stosowanie w ciąży

Jeżeli mowa o kosmetykach, które wolno stosować w ciąży, to z całą pewnością nie można do nich zaliczyć tych, które w swoim składzie mają właśnie kwas salicylowy. Przeprowadzono w tym kierunku wiele rozmaitych badań, których rezultaty jednoznacznie wykazały, że stosowanie kwasu salicylowego w trakcie ciąży ma negatywny wpływ na zdrowie zarówno płodu, jak i matki. Przede wszystkim może on doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń dziecka, jak i do różnych schorzeń, które ujawnią się dopiero po pewnym czasie, jak np. zaburzenia funkcjonowania układu krążenia, które są niezwykle niebezpieczne dla życia.

Stosując kwas salicylowy przed ciążą, również należy bardzo uważać. W dużych dawkach jest on silnie trujący, a zbyt duża jego ilość zaaplikowana na raz może nawet doprowadzić do śmierci. Przed używaniem kosmetyków z tym składnikiem każdorazowo warto skonsultować ten zamiar z profesjonalistą, który udzieli wartościowych porad na ten temat.

Co zatem w miejsce produktów zawierających ten składnik? W końcu wiele kobiet nie wyobraża sobie nie dbać o swoją urodę - nawet w trakcie ciąży. Na rynku dostępne są alternatywy zawierające składniki, które można całkowicie bez obaw stosować w ciąży, jak np. niacynamid czy wyciągi z pokrzywy lub mięty. Warto porozmawiać o tym z dermatologiem, który zaproponuje najlepszy kosmetyk względem oczekiwań ciężarnej. Kwas salicylowy a ciąża - widać wyraźnie, że to połączenie nie jest dobrym rozwiązaniem i najlepiej jest skorzystać z alternatyw.

Jakich jeszcze kosmetyków w ciąży należy unikać?

Po pierwsze kobiety w ciąży powinny wystrzegać się większości produktów zawierających kwasy, do bezpiecznych zalicza się jednak kwas azelainowy. W większości są one szkodliwe i mogą mieć teratogenny wpływ na płód. Oprócz tego należy unikać produktów zawierających m.in. antybiotyki, takie jak tetracyklina oraz retinoidów, np. izotretynoiny. One również mogą negatywnie wpływać na zdrowie dziecka, które dopiero ma przyjść na świat. Kosmetyki mogą pozostawić na skórze trudne do usunięcia przebarwienia, jeśli będą stosowane w czasie ciąży.