Czy w ciąży można schudnąć?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Rozwijający się pod sercem maluszek za niedługo przyjdzie na świat i całkowicie zmieni codzienność przyszłych rodziców przez najbliższe kilkanaście lat. Zanim to jednak nastąpi, przyszła mama będzie nosić dziecko przez 9 miesięcy w swoim brzuchu. Wraz z nadejściem ciąży i rozwojem dziecka w organizmie kobiety zachodzi mnóstwo zmian, na co wpływ mają m.in. hormony. Wśród najczęściej wymienianych przypadłości wiele kobiet wymienia wzmożony apetyt, który bardzo szybko przeradza się w nadprogramowe kilogramy. Wiele kobiet obawia się, że po ciąży bardzo ciężko będzie im wrócić do poprzedniej wagi i kształtów. Właśnie z tego względu wiele pań szuka informacji dotyczących tego, czy w czasie ciąży można schudnąć i jak to zrobić. Postanowiliśmy więc ułatwić im nieco zadanie i zebraliśmy rzetelne informacje dotyczące tej kwestii i zamieściliśmy je w poniższym artykule, do którego lektury serdecznie zapraszamy.

Ciąża a waga

Powszechnie wiadomo, że w czasie ciąży waga ciężarnej wzrasta - samo rozwijające się dziecko dodaje kilku kilogramów (licząc razem z wodami płodowymi, łożyskiem itp.). Oprócz tego bardzo często pojawiają się również takie kwestie jak wzmożony apetyt, będący efektem kilku skumulowanych czynników, co również może szybko prowadzić do wzrostu wagi. W tym miejscu należy zaznaczyć, że to nic złego, jeżeli w czasie ciąży nieco przytyjemy - cały okres jej trwania, jak i poród stanowią dla kobiety ogromne wyzwanie i są bardzo wyczerpujące, dlatego przyszła mama nie powinna sobie odmawiać niczego, na co ma ochotę (poza używkami oczywiście).

Można więc stwierdzić, że przyrost masy ciała jest po prostu naturalnym i nieodłącznym elementem ciąży. Warto jednak pamiętać, aby w ciąży spożywać pełnowartościowe posiłki, zawierające dużo witamin i niezbędne składniki odżywcze, dzięki którym płód będzie rozwijał się prawidłowo.

Czy można schudnąć w ciąży?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Główny problem polega na tym, że zdecydowana większość ginekologów kategorycznie odradza odchudzania w trakcie ciąży. Korzystanie z różnego rodzaju diet, które w zamyśle mają ograniczenie liczby spożywanych kalorii jest bezcelowe - możemy w ten sposób zaszkodzić nie tylko sobie, ale też dziecku, które będzie cierpiało z powodu niedoborów składników odżywczych. Co więcej - odchudzanie w ciąży może być przyczyną poronienia, co samo w sobie przedstawia, jak bardzo niebezpieczne może być próbowanie zrzucania kilogramów podczas oczekiwania na przyjście maluszka na świat.

Jeśli kobieta planująca zostać mamą chce schudnąć, to w pierwszej kolejności powinna zrzucić zbędne kilogramy przed zajściem w ciążę. W trakcie jej przebiegu nie będzie możliwości odchudzania. Czy to oznacza, że przyszła mama jest skazana na nadprogramowe kilogramy, z których wcale nie jest dumna? Otóż niekoniecznie. Istnieje kilka skutecznych sposobów, które umożliwiają utrzymanie zdrowej sylwetki nawet w trakcie ciąży.

Co robić aby zrucić kilogramy w ciąży?

Znamy już odpowiedź na to czy w czasie ciąży można schudnąć. Utrata masy ciała w trakcie oczekiwania na przyjście dziecka na świat zazwyczaj nie wróży nic dobrego i jeśli przyszła mama nie próbowała się odchudzać, to koniecznie powinna udać się do lekarza na badania i sprawdzić, czy wszystko w porządku ze zdrowiem jej oraz dziecka.

Istnieją jednak sposoby, dzięki którym kobieta nie zdobędzie niechcianych kilogramów dodatkowych w czasie ciąży. Przede wszystkim należy wyzbyć się przeświadczenia, że kobieta w ciąży musi jeść za dwóch - nie jest to prawda. W przebiegu ciąży dieta przyszłej mamy powinna być jak najbardziej zbilansowana, bogata w składniki odżywcze, minerały i witaminy. Co więcej - specjaliści zgodnie przyznają, że jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby ciężarna utrzymywała aktywność fizyczną w jej przebiegu. Trzeba jednak pamiętać, że zakres możliwych do wykonywania ćwiczeń zmniejsza się wraz z rozwojem płodu - im jest on większy, tym mniej ćwiczeń można wykonać.