Czy seks w 3. trymestrze ciąży jest bezpieczny?

Seks w 3. trymestrze ciąży to wciąż kontrowersyjna kwestia, która może rodzić wiele pytań. Mimo badań nadal istnieje sporo wątpliwości związanych ze współżyciem na tak zaawansowanym etapie. Stosunek w 3. trymestrze ciąży nie powinien być demonizowany, jednak warto dokładnie wiedzieć, kiedy i czy można się na niego decydować.

Seks w 3. trymestrze - czy to najlepszy pomysł i czas?

Ciąża jest tak szczególnym stanem, że jej poszczególne etapy mogą diametralnie różnić się od siebie. Dzieje się tak nie tylko w przypadku rozwoju dziecka, ale także samopoczucia samej ciężarnej. Głównie z tego powodu seks w 3. trymestrze może różnić się od tego uprawianego wcześniej. Bezpośrednim wynikiem są zmiany zachodzące w organizmie i samopoczuciu kobiety. Mimo wielu kontrowersji, seks w prawidłowo rozwijającej się ciąży jest jak najbardziej wskazany, choć na poszczególnych jej etapach może wyglądać nieco inaczej.

Seks w 1. trymestrze ciąży

Zazwyczaj w 1. trymestrze ciąży można obserwować najmniejszą ochotę na seks. Nie ma w tym nic dziwnego i raczej nie powinno budzić to dodatkowych zmartwień. Na samym początku zazwyczaj obserwować można największe nasilenie nieprzyjemnych dolegliwości, jak nudności czy wymioty. Przyszłej mamie szczególnie może doskwierać także nadwrażliwość piersi, która w skrajnych przypadkach zmienia się w bolesność. W takiej sytuacji z pewnością seks nie jest najbardziej pożądaną czynnością i nie sprawia wiele przyjemności. Jednak jeśli czujesz się dobrze i nie chcesz czekać do seksu w 3. trymestrze ciąży, możesz zdecydować się na współżycie także na jej początku. Pamiętaj jednak o unikaniu pozycji, w których penetracja mogłaby być zbyt głęboka. Konieczna jest także dodatkowa ochrona brzucha.

Seks w 2. trymestrze ciąży

Nie bez powodu mówi się, że 2. trymestr ciąży to najlepszy moment na czułe zbliżenia między partnerami. Jest tak z uwagi na ustąpienie dolegliwości, jakie mogą być dla Ciebie szczególnie dokuczliwe na samym początku. W 2. trymestrze często obserwuje się także znaczne zwiększenie libido, w efekcie czego kobieta ciężarna odczuwa dużo większą ochotę na seks. Czy można skorzystać z takiego stanu? To pytanie zadaje sobie wiele par, które pragną podtrzymać poziom życia seksualnego w czasie ciąży. Jeśli brak przeciwwskazań od lekarza prowadzącego, a Twoje samopoczucie na to pozwala, jak najbardziej możecie zdecydować się na seks w 2. trymestrze.

Seks w 3. trymestrze ciąży

Stosunek w 3. trymestrze ciąży to zdecydowanie jedna z najbardziej kontrowersyjnych kwestii, która budzi wiele wątpliwości. Przyczyną jest szczególny charakter tego okresu. Z jednej strony mogłaś już dawno zapomnieć o nieprzyjemnych dolegliwościach charakterystycznych dla samego początku ciąży, takich jak nudności czy wymioty. Z drugiej strony jednak przy chęci wprowadzenia seksu w 3. trymestrze mogą pojawić się dodatkowe dolegliwości - ból kręgosłupa, opuchlizna stóp i palców, a także ogólne zmęczenie. W takich sytuacjach najlepiej przed skupieniem się na stosunku w 3. trymestrze, postarać się o poprawę samopoczucia. Zadbaj o siebie i  swoją dietę, a także popracuj nad sprawnością fizyczną. Przydatne narzędzie do tego celu stanowi specjalistyczny balonik Aniball, który ułatwia przeprowadzanie regularnych treningów mięśni dna miednicy. Końcówka ciąży to idealny moment, aby rozpocząć ćwiczenia z tym niepozornym urządzeniem.

Seks w 3. trymestrze - pozycje

Zastanawiasz się, czy możecie z partnerem uprawiać seks w 3. trymestrze ciąży? Podstawową wytyczną w tym zakresie powinna być dla Was opinia lekarza. Zdarza się, że stosunek w 3. trymestrze ciąży jest zabroniony - szczególnie, gdy jest ona zagrożona. Jeśli lekarz prowadzący daje zielone światło, jak najbardziej możecie zdecydować się na zbliżenie. Pozycje są w tym przypadku kluczowe - warto wybierać boczne lub tylne, czyli takie, które nie spowodują ucisku brzucha i nie będą stanowiły nadmiernego wysiłku fizycznego dla ciężarnej. Odpowiednie ułożenie ułatwi relaks i zapewni możliwość czerpania jak największej przyjemności ze zbliżenia. Więcej możesz przeczytać tutaj: https://malakawka.pl/seks-w-ciazy-jakie-pozycje-dla-kobiet/.