Co to jest stan przedrzucawkowy w ciąży?

Regularne kontrolowanie stanu zdrowia jest szczególnie istotne w okresie ciąży, ponieważ systematyczne kontrole pozwalają wykryć wiele groźnych nieprawidłowości. Równie ważne jest samodzielne obserwowanie swojego stanu, dzięki czemu od razu zauważysz, że coś jest nie tak. W ten sposób można rozpoznać także stan przedrzucawkowy. Co to jest i jak go leczyć?

Co to jest stan przedrzucawkowy w ciąży?

Stan przedrzucawkowy w ciąży to nic innego, jak zatrucie ciążowe, nazywane także mianem gestozy. Obecnie nadal nie są znane jego jednoznaczne przyczyny, dlatego specjaliści skupiają się na zwalczaniu objawów, co prowadzi do zminimalizowania ryzyka w trakcie ciąży. Stan przedrzucawkowy jest łagodniejszą postacią rzucawki, w trakcie której dochodzi do występowania drgawek toniczno - klonicznych. Obydwa te stany mogą występować zarówno w czasie samej ciąży, jak i połogu. Rzucawka jest stanem o wiele groźniejszym - jej objawy łatwo rozpoznać przez ich gwałtowny charakter. Najcięższa postać stanu przedrzucawkowego może doprowadzić nawet do śpiączki. Innym zagrożeniem jest wystąpienie zespołu HELLP, prowadzącego do wzrostu poziomu enzymów wątrobowych oraz małopłytkowości.

Jak więc łatwo zauważyć, dbanie o swój stan zdrowia w ciąży nie powinno obejmować jedynie przygotowań do samego porodu. Ćwiczenia z naszym produktem Aniball mogą pomóc Ci oswoić się z rozwiązaniem, jednak nie należy zapominać o kontrolowaniu zdrowia w czasie całej ciąży. Niełatwo rozpoznać stan przedrzucawkowy, dlatego warto być szczególnie wyczulonym na wszelkie nieprawidłowości. Szybka reakcja to też szybka diagnoza, zwiększająca szanse na zminimalizowanie ryzyka związanego z występowaniem stanu przedrzucawkowego w ciąży.

Stan przedrzucawkowy - objawy, na które warto zwrócić uwagę

Aby nie doprowadzić do groźnego stanu wystąpienia rzucawki, najważniejsze jest jak najszybsze rozpoznanie problemu. Szybka reakcja bezpośrednio przekłada się na poszerzone możliwości leczenia i kontrolowania sytuacji.
Niestety, powodem, dla którego stan przedrzucawkowy w ciąży jest niejednokrotnie tak późno rozpoznawany, jest trudność w jego diagnozie. Lekarz najszybciej może zdiagnozować tego rodzaju stan dzięki określeniu ciśnienia krwi. Długotrwale utrzymujące się ciśnienie na poziomie 140/90 mm Hg lub wyższe to jasny sygnał, że coś jest nie tak. W trakcie przeprowadzania diagnozy szczególnie ważne jest podzielenie się z lekarzem swoimi spostrzeżeniami - poinformuj go, jeśli zauważyłaś u siebie jakiekolwiek oznaki występowania stanu przedrzucawkowego. Objawy tego schorzenia są niepozorne i łatwo pomylić je ze standardowymi dolegliwościami występującymi w czasie ciąży. Stanom przedrzucawkowym zazwyczaj towarzyszy ból głowy oraz nadbrzusza, a także wzmożone i utrzymujące się obrzędki kończyn. Wzmagają się także nudności oraz - w niektórych przypadkach - wymioty. Alarmującym sygnałem może być także pojawienie się białka w moczu. Pamiętaj, aby w przypadku zauważenia u siebie jakichkolwiek objawów stanu przedrzucawkowego w ciąży niezwłocznie zgłosić się do lekarza i podzielić się z nim swoimi spostrzeżeniami.

Stan przedrzucawkowy w ciąży - objawy i przyczyny

Nie tylko objawy samego stanu przedrzucawkowego w ciąży są przedmiotem zainteresowania przyszłych mam. Dla wielu kobiet zastanawiająca jest także kwestia tego, skąd taka reakcja organizmu się bierze. W gruncie rzeczy stan przedrzucawkowy jest pewnym rodzajem nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego mamy na płód. Istnieją również czynniki, przyczyniające się do wzrostu ryzyka występowania takiego stanu. Są to m.in: cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, nadciśnienie, czy też występowanie stanu przedrzucawkowego w ciąży poprzedniej. Mimo dość częstego występowania tego problemu wśród ciężarnych, nadal nie udało się ustalić jednoznacznych przyczyn takiego stanu rzeczy.

Leczenie stanu przedrzucawkowego w ciąży

Proces leczenia zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania ciąży. Od 37 tygodnia zazwyczaj zaleca się przyspieszone rozwiązanie. W przypadku wystąpienia stanu przedrzucawkowego wcześniej, leczenie opiera się na zwalczaniu objawów oraz zapewnieniu przyszłej mamie jak największej ilości odpoczynku.