Co jeść w 3. trymestrze ciąży, a czego unikać?

Kobieta, która dowiaduje się o tym, że jest w ciąży, powinna przede wszystkim zadbać o stan swojego zdrowia. Dotyczy to między innymi poziomu intensywności życia czy zadbania o jakość spożywanych przez siebie posiłków. Trzeci trymestr ciąży zaczyna się w 28. tygodniu i trwa do jej końca. To czas, gdy dziecko jest już znacznie większe. Co jeść w 3. trymestrze?

Przyszła mama powinna mieć na uwadze dostarczenie sobie i swojemu maluchowi odpowiednich składników odżywczych - takich, które pozytywnie wpłyną na jego rozwój. Zachęcamy Cię do przeczytania poniższego artykułu, gdyż opowiadamy w nim między innymi o tym, jaki jadłospis w 3 trymestrze ciąży będzie najlepszym wyborem.

Co jeść w 3. trymestrze ciąży? Czego potrzebuje nienarodzone dziecko?

Jak wspomnieliśmy, przyszła mama powinna przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie. Należy ograniczyć wszelki stres, a także uważać na brzuch w trakcie wykonywania codziennych obowiązków. Wykluczone jest picie alkoholu, a także palenie papierosów w ciąży, ponieważ może to doprowadzić do powstania wad wrodzonych płodu. Nie bez znaczenia są także produkty spożywane przez kobietę spodziewającą się dziecka.

Dobrze jest postawić na zdrowy tryb życia, który opiera się między innymi na piciu mineralnej wody, a także spożywania posiłków, które nie są wysoko przetworzone. Pamiętaj o tym, że tym czym, się żywisz, tym posila się także dziecko, które nieustannie rozwija się w Twoim organizmie.

3. trymestr ciąży - co jeść, żeby najeść się za dwoje?

W trakcie trwania ciąży nie należy jeść dużo więcej. Dobrze jest zadbać o taki jadłospis, który będzie zawierał posiłki dostarczające niezbędne składniki odżywcze. Dobrze zbilansowana dieta sprawi, że przyszła mama będzie czuła się dobrze, a równocześnie zapewni nienarodzonemu dziecku odpowiednie warunki do rozwoju.

Warto przede wszystkim zrezygnować ze wszystkich wysokoprzetworzonych produktów. Zdarza się, że kobiety w ciąży miewają przedziwne zachcianki kulinarne. Tabliczka czekolady może nikomu nie zaszkodzić, ale dobrze zachować zdrowy rozsądek w spożywaniu tego typu produktów. Niezwykle ważna jest jakość pożywienia, więc należy rozsądnie decydować o zakupie warzyw i owoców, które zostały wyprodukowane w naszym kraju.

Jaki jadłospis w 3 trymestrze ciąży? Podpowiadamy!

W trakcie trwania ostatniego trymestru ciąży dobrze jest spożywać pełnowartościowe posiłki. Im bliżej porodu, tym więcej białka potrzebuje dziecko oraz przyszła mama. W związku z tym dobrze w swoim jadłospisie zawrzeć dania składające się między innymi z ryb czy chudego mięsa. Warto wzbogacić swoje posiłki także o nabiał. Jeżeli jesteś weganką, to pamiętaj o dostarczaniu białka z innego źródła niż zwierzęce.

Dobrze jest także jeść wiele orzechów oraz brązowego ryżu czy ziemniaków. Ryby to doskonałe źródło białka - ich spożywanie dostarcza organizmowi kobiety także DHA, który wchodzi w skład kwasów omega-3. To bardzo istotny tłuszcz dla rozwoju nienarodzonego dziecka.

Wskazane dla kobiet w ciąży będzie spożywanie posiłków gotowanych na parze - na przykład warzyw. Ponadto dobrze jest w swojej diecie zawrzeć także owoce. Nawodnienie organizmu również ma istotną rolę, a kobieta w ciąży powinna pić do trzech litrów czystej wody.

Czego nie jeść w 3. trymestrze ciąży?

W ostatnich tygodniach ciąży kobieta nie powinna wciąż spożywać alkoholu, a także posiłków smażonych na głębokim tłuszczu. Warto postawić na lekkostrawne dania, więc spożywanie przekąsek w postaci chipsów czy słodyczy powinno być ograniczone. W trzecim trymestrze ciąży rozsądne jest także zmniejszenie ilości kwaśnych produktów w jadłospisie.

Każda kobieta jest inna, więc jeżeli martwisz się o to, że nie uda Ci się dobrać właściwej diety do swojego trybu życia, to warto skonsultować takie wątpliwości z profesjonalnym dietetykiem. Nie będziesz wtedy musiała obawiać się o dobór właściwego jadłospisu w 3. trymestrze ciąży.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomógł rozwiać wątpliwości. Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się na temat ciąży i przygotowania do niej, to zachęcamy Cię do zapoznania się z innymi treściami na naszym blogu.

Zobacz także: https://malakawka.pl/jakie-witaminy-przyjmowac-w-3-trymestrze-ciazy/