Ból bioder w ciąży - co robić?

Bolące biodra w ciąży to jeden z problemów, z którymi zmagają się podczas jej trwania przyszłe mamy. Bywa on niezwykle uciążliwy i silny, do tego stopnia, że może wywołać problemy z zasypianiem lub poruszaniem się. Na całe szczęście, wraz z postępem nauki, powstały skuteczne metody, które pozwalają znacznie złagodzić związany z nim dyskomfort.

Ból biodra w ciąży - skąd się w ogóle bierze?

Dla wielu kobiet, a w szczególności tych, które spodziewają się pierwszego dziecka, ból biodra i pośladka w ciąży jest sygnałem alarmowym. W większości przypadków nie jest on jednak spowodowany problemami z maluszkiem czy naszymi problemami ze zdrowiem.

Głównym winowajcą bólu biodra w ciąży jest relaksyna. To specjalny hormon, który działa rozluźniająco na więzadła maciczne, mięsień szyjki macicy oraz spojenie łonowe. Rozluźnienie tych miejsc jest konieczne, aby ułatwić dziecku przejście przez drogi rodne podczas porodu. Oprócz tego jest jeszcze progesteron, który także wzrasta do wysokigo poziomu w czasie ciąży (jego rola jest podobna do relaksyny).

Rozluźnienie przed porodem i w jego trakcie jest konieczne, jednak równocześnie zwiększa ono ryzyko wystąpienia kontuzji. Ciężarna kobieta nie dość, że jest obciążona dodatkowo przez znajdujący się w jej łonie płód, to jeszcze zmienia się środek ciężkości, do którego ciężko przyzwyczaić się podczas chodzenia. Wszystko to w efekcie powoduje ból bioder w 38 tygodniu ciąży lub wcześniej, bóle kręgosłupa i inne dolegliwości. Ból bioder w 2 trymestrze ciąży zdarza się też części kobiet, jest on zazwyczaj lżejszy (dziecko nie jest jeszcze tak duże), ale wciąż dokuczliwy.

Jeśli natomiast pojawił się u Ciebie ból bioder w pierwszym trymestrze, to należy skonsultować to koniecznie z lekarzem, gdyż źródło tej dolegliwości może być inne (może to być np. rozwijająca się choroba lub problemy ze stawami).

Co gorsza - ból bioder może być jeszcze bardziej dotkliwy, jeśli przyszła mama zmaga się np. z wadami postawy - nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa, a co za tym idzie - niewłaściwy rozkład mas może sprawiać, że biodra będą boleć zdecydowanie bardziej.

Jak złagodzić ból bioder w ciąży?

Wbrew pozorom, metod, które pozwalają na złagodzenie bólu bioder w ciąży, jest całkiem sporo.

Najwięcej kobiet zgłasza, że ból pojawia się i nasila wtedy, kiedy kładą się spać. W tej sytuacji można skorzystać z dwóch opcji. Pierwszą jest zmiana ułożenia poduszek. Można je poukładać w taki sposób, aby znaleźć maksymalnie komfortową pozycję. Można też pokusić się o zakup specjalnej poduszki dla kobiet w ciąży, która wspiera całe ciało i jest specjalnie wyprofilowana, co może pomóc w walce z bólem bioder.

Ważna jest też pozycja, jaką przyjmuje przyszła mama podczas snu. Nie powinna ona krzyżować nóg, ponieważ może to spowodować znaczne nasilenie się bólu o poranku. Lepiej w takiej sytuacji włożyć między kolana i brzuch poduszki (stosować także podczas odpoczynku i drzemki).

Odpoczynek ma ogromne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia zarówno przyszłej mamy jak i maluszka. Dlatego też jak najbardziej wskazane jest zrobienie sobie kilku przerw w ciągu dnia. Należy wziąć pod uwagę, że ból bioder pogorszy się, jeśli ciężarna kobieta będzie spędzała cały dzień na nogach.

Wiele kobiet zaznacza, że bardzo pomocne w ich przypadku okazały się też różne aktywności fizyczne, a najbardziej pływanie i aqua aerobik. W wodzie stawy i mięśnie odciążają się, dzięki czemu można poczuć sporą ulgę. Utrzymywanie dobrej kondycji może też pomóc w trakcie samego porodu.

Jak widać, opcji jest naprawdę sporo. Wiele z nich można z łatwością zrealizować w domu, co jest ich bardzo dużym plusem. W czasie ciąży i porodu, zarówno relaks jak i dobra kondycja mają bardzo duże znaczenie. Dzięki nim cały proces może przebiec znacznie szybciej i bezpieczniej. Warto postawić na sprawdzone metody, wykorzystywane z sukcesem od lat przez setki pacjentek - szczególnie wtedy, kiedy oczekuje się pierwszego potomka.

Zapoznaj się z ofertą marki Aniball Polska!